marek dobeš

Filmař Marek Dobeš debutuje na divadelních prknech

Co je pro moderní ženu důležitější – kariéra nebo rodinný život? A může se jí vůbec podařit žít plnohodnotně, pokud obě polohy nedokáže skloubit? Odpověď na tyto otázky hledá Marek Dobeš divadelní hře „Sni dál,“ s podtitulem Neřeš věk a žij.

Premiéra divadelní hry autora filmů Kajínek, Jan Žižka nebo Choking Hazard je naplánovaná na 27. října letošního roku v pražském Divadle Bez hranic.

„Dělat dobré divadlo byla vždy po všech stránkách náročná a nákladná věc. Proto jsme se rozhodli na platformě Startovač spustit crowdfundingovou sbírku, kterou chápeme jako výrazné přiblížení se ke zdárné realizaci naší komedie.  Chtěla bych požádat všechny fandy komediálního žánru a divadla obecně, pomozte nám svým příspěvkem zrealizovat náš další sen. Za Vaši štědrost jsme pro vás připravili řadu zajímavých odměn. Určitě nebudete litovat,“ říká představitelka jedné z rolí komedie Sni dál a zároveň producentka projektu Simona Prasková.

„Sni dál – neřeš věk a žij “ je mimořádnou hereckou příležitostí pro Simonu Praskovou a Janu Vaculíkovou, které coby umělkyně, přítelkyně, a hlavně konkurentky, zábavně bojují o společného muže romantických snů. A jak už to ve světě vztahů bývá, také tak trochu nočních můr, které s sebou přináší život v showbyznysu.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že to naše představení je taková komedie pro zasmání. Ale opak je pravdou. Ve své podstatě je to odraz životů, které žijeme my všichni. Honíme se za kariérou, stále se snažíme jít za nějakým štěstím, které nám mezitím utíká mezi prsty.  Hlavní sdělení naší komedie je v tom, že všechno snažení je k ničemu, když za sebou každý nemáme to základní. Rodinu a děti. Protože bez toho se uspokojivé kariéry ani pravého štěstí nedobereme,“ říká o chystaném představení představitelka Glorie herečka Simona Prasková.  

Titul „Sni dál, neřeš věk a žij “ je autorsky zamýšlen jako hudební komedie. Svou premiéru v představení zaznamená i píseň „Papírový motýlek“, kterou pro Simonu Praskovou napsal a složil Patrik S. Dejmek. Ve hře dále zazní úryvky písní z popšansonového autorského alba Jany Vaculíkové „Návraty“. Autorem úvodní skladby „Úžasná“, která byla napsaná na tělo Janě Vaculíkové do činoherního muzikálu „Kurtizána“, je Miroslav A. Maxant.

„Já i Simona máme v představení své pěvecké party. Mou postavou je zpěvačka, proto větší část písní, které ve „Sni dál“ zazní, zpívám osobně na svých vystoupeních. Záměrně jsme z nich vybírali skladby tak, aby svým laděním odpovídaly charakteru příběhu,“ doplňuje představitelka Lorraine herečka a zpěvačka Jana Vaculíková.

Vyrůstal jsem na malých formách Divadla Semafor Jiřího Suchého. Když mne tedy Simona oslovila, abych pro ni napsal autorskou hru, kde by měly výraznou dějovou roli původní české písničky Jany Vaculíkové, okamžitě jsem věděl, že tak si představuji svůj autorský divadelní debut,“ uzavírá scenárista a režisér hry Marek Dobeš.

Simona Prasková

Rodilá Brňanka a absolventka tamní JAMU herecky vyrůstala na prknech populárního brněnského „Provázku“. Po studiích nastoupila do angažmá v Jihočeském divadle. V Českých Budějovicích aktivně spolupracovala též s rozhlasem. Po dvou letech přesídlila do středočeského Kolína, kde v městském divadle působila čtyři sezóny. Stejně dlouho následně působila v pražském Hudebním divadle Karlín.

Od roku 1996 je na volné noze a spolupracuje s různými divadly a divadelními spolky. Například v režii J. A. Pitínského hostovala na prknech pražského Národního divadla. Aktivní je též před kamerou. Jednou z jejích nejznámějších rolí je soudkyně Barbara z úvodních dílů stejnojmenného seriálu.

Velkou filmovou příležitostí pro ni byla role právničky Jany Arazimové ve snímku režisérky Olgy Dabrowské Cena za štěstí. Diváci ji mohli a budou moci vidět v populárních seriálech,   které Simoně Praskové nabídly mnohavrstevnaté role. Od konce října ji uvidíte ve 2. sérii seriálu Einstein v TV Prima. Svým hlasem doprovází dokumentární filmy a pořady České televize, má za sebou spoustu velkých dabingových rolí.

Jana Vaculíková

Herečka, zpěvačka, textařka a šansoniérka, známá z hudebního filmu Kvaska a řady hlavních ženských rolí v muzikálech Dracula, Hamlet, Krysař, West side story, Romeo a Julie Tajemství, Touha, Jack Rozparovač, Pomáda, Kurtizána, Sny nocí svatojánských, Svět plný Andělů, Babylon a dalších. Věnuje se také natáčení, dabingu, načítání audioknih a moderování. Hrála v řadě filmů (Experti, Kvaska, Zvon Lukáš, Komisař Maigret-La Trappola, Láska na Špičkách, Láska na zakázku atd.) a seriálů (Vyprávěj, Ordinace, Modrý kód, Eden, Ochránce, Temný kraj, O mně se neboj, Mazalové, Doktoři z Počátků, Za domem v lese, Černá sanitka atd.)

Stala se ambasadorkou projektu Vyslovuj.cz využívající unikátní umělou inteligenci pro domácí cvičení výslovnosti a celkového rozvoje formou interaktivní hry, díky které se uživatelé učí správně vyslovovat.

Marek Dobeš

Coby scenárista debutoval námětem a scénářem úspěšného třináctidílného televizního seriálu Místo nahoře. Následovala režie komedie s Jaroslavem Duškem a Honzou Dolanským Choking Hazard, scénář thrilleru Kajínek a původní scénář velkofilmu Jan Žižka. V současnosti dokončuje jako režisér svůj druhý celovečerní film, černou komedii Ďáblova sbírka.