Espanola

Espanola je flamenco skladba Simonne Draper pro harfu a housle

Společnost českých skladatelů, které je od roku 2016 též členkou česká skladatelka a kytaristka Simonne Draper, pořádá v rámci festivalu Dny soudobé hudby koncert v kostele sv. Klimenta v Praze. V úterý 14. listopadu od 19 hodin zde mimo jiné zazní skladba Simonne Draper Espanola.

Flamenco skladbu autorka původně napsala pro kytaru a orchestr. Pro potřeby listopadového koncertu jej přepsala pro harfu a housle a zazní v podání fantastického dua Beautiful Strings.

Ač skladby Simonne Draper zazní v České republice občas na rádiu Classic Praha. V zahraničí se těší daleko většímu zájmu ze strany produkce programů rádií napříč kontinenty. S ohledem na to, že hudba, ač se na první pohled může zdát „klasická“, díky její melodičnost bývá zařazována i do vysílání řady programů, Mimo jiné s indie hudbou nebo folkem.

Její skladby se objevily na stovkách rádií a show v USA, Austrálii, Japonsku, Británii a v řadě dalších zemí světa. Několikrát vyhrály nezávislou hitparádu indie hudby hranou v těchto rádiích. 

Espanola je z alba „Portraits in Guitar“, které se setkalo s úspěchem u anglofonních recenzentů. Například Raymond Tuttle, spolupracující s Deutche Grammophone o tvorbě Simonne Draper doslova říká: „Skladby skladatelky Simonne Draper zabírají těžko definovatelné území mezi klasicko-vážnou hudbou a hudbou pro snadný poslech. Skladby zní na kytaru krásně, lyricky a čistě. Jsou extrémně dobře kompozičně sestavené a nezapomenutelné.“ Slovy chvály na tvorbu české skladatelky nešetřilo ani britské BBC Rádio Kent. „Absolutně krásné… neuvěřitelné…“ podotkl Leo Ulph, když představoval hudbu Simonne Draper ve svém pořadu.

Kromě spolupráce s interprety klasické hudby, Simonne Draper rovněž spolupracuje s umělci jiných hudebních žánrů. Jedním z nich je anglický hudebník a producent elektronické hudby Jon Kennedy, který vytvořil remix její skladby „Eclipse“.