Zemřel historik umění František Dvořák

V Praze náhle zemřel historik umění František Dvořák. Bylo mu 95 let.  Široké veřejnosti byl znám coby milovník a znalec historie hlavního města Prahy. Dlouhá léta byl průvodcem pořadů České televize zaměřené na historii umění. Asi nejznámější je pak dokumentární cyklus Po Karlově mostě s Františkem Dvořákem.

František Dvořák měl na svém kontě také několik desítek publikací o českých výtvarných umělcích. Známé jsou jeho studie věnované Cyrilu Boudovi, Kamilu Lhotákovi, Václavu Špálovi či Janu Zrzavému.

František Dvořák vystudoval dějiny a estetiky na Filozofické fakultě UK. Na té byl v roce 1993 jmenován profesorem. Za desítky let, po které byl věren akademické půdě, působil na AVU jako asistent věhlasného V. V. Štěcha. Vedle výtvarné akademie přednášel na Univerzitě Karlově a Palackého univerzitě v Olomouci. Za přínos českým dějinám umění a pedagogickou, publicistickou i osvětovou činnost byl před pěti lety vyznamenám Zlatou plaketou prezidenta republiky.

František Dvořák měl dva syny Jana a Daniela, ten je veřejnosti znám jako někdejší ředitel pražských divadelních scén – Národního divadla a Státní opery.