Zemřela hvězda filmu Láska nebeská herec Alan Rickman

Ve věku nedožitých 70 let podlehl rakovině britský filmový, televizní a divadelní herec Alan Rickman. Filmovým fanouškům je známý především z filmů Láska nebeská, Robin Hood: Král zbojníků nebo Harry Potter. 

Alan Rickman byl nejen filmovým, ale především oceňovaným divadelním hercem. Za ztvárnění vikomta Valmont v Nebezpečných známostech byl v roce 1985 nominovám na britskou divadelní cenu Tony. Byl stálým členem Královské shakespearovské divadelní společností. Na prknech, která znamenají svět se představil v řadě klasických dramat, ale i hrách soudobých autorů.

Filmovým fanouškům se Rickman zapsal do paměti v osmdesátých letech coby Hans Gruber ve Smrtonosté pasti. Tímto snímkem se nastartovala jeho hvězdná kariéra. Roli plukovníka Brandona v oscarovém filmu Rozum si Alan Rickman střihl v roce 1995. Celosvětovou slávu mu přineslo také učinkování v dalších filmech inspirovaných literárními díly. Zahrál si Šerifa z Nottinghamu ve filmu Robin Hood: Král zbojníku. Za roli profesora Severuse Snape ve filmové sérii o Harry Potterovi si v roce 2011 odnesl ceny MTV Movie Awards nebo People´s Choice Award. Příznivcům romantických  komedií se nesmazatelně zapsal do paměti rolí Harryho v Lásce nebeské.

Spoustu příležitostí Alanu Rickmanovi přinesla také práce pro televizi. Díky ní se nakonec také dočkal nejvyšších ocenění. Za titulní roli Grigorije Rasputina v televizním seriálu Rasputin získal mimo jiné Zlatý globus a filmovou cenu Emmy.

foto: wikipedia.org