Krumlov

Zažijte vánoční tvoření v Klášterech Český Krumlov

Český Krumlov a  jeho unikátní komplex starobylých klášterních budov se před rokem po rozsáhlé rekonstrukci poprvé otevřel veřejnosti. Oslavou prvního výročí a zároveň vstupem do adventního období v českokrumlovských klášterech bude sváteční program připravený na sobotu 26. listopadu. Návštěvníci všech generací uvidí, jak historické prostory rok po otevření dále ožívají, mohou si prohlédnout stále expozice i aktuální výstavy, poslechnout folkový koncert, navštívit řemeslné dílny a ještě se přiučit leccos užitečného.

V klášterním dvoře a velkém sále bývalého konventu klarisek se od 12.30 do 17.30 hodin otevřou dílny s drátkováním s perličkami, s brašnářem, sedlářem… Vše v rámci řemeslného workshopu a vánočního tvoření s názvem Ten umí to a ten zas tohle. Nejrůznějším řemeslům budou zasvěceny všechny adventní soboty v českokrumlovských klášterech. Přijměte pozvání do řemeslné uličky a zapojte se do předvánočního tvoření! Komentované prohlídky Bývalý konvent minoritů a Bývalý konvent klarisek jsou připraveny na 13.30 a 15.00 hodin. Koncert českokrumlovské folkové kapely Lakomá Barka se klášterním dvorem rozezní od 14 do 15 hod. Dětem bude od první adventní soboty až do 9. prosince v návštěvnickém centru českokrumlovských klášterů k dispozici Ježíškův poštovní úřad se schránkou, do které mohou vhazovat svá vánoční přáníčka adresovaná Ježíškovi.

Každý den od 10 do 18 hod. až do 31. ledna je otevřena pozoruhodná výstava Císařův pekař – Pekařův císař. Základem expozice, připravené ve spolupráci s Barrandov Studio a.s., je sbírka dochovaných kostýmů a originální exponáty ze slavného stejnojmenného filmu. Návštěvníci mohou vstoupit do sklepení, kde byl vězněn Matěj, v komnatě hraběnky Strádové vyzkoušet filmový kostým, nahlédnout pod pokličku dobové hostiny na císařském dvoře, obdivovat uměleckou sbírku Rudolfa II. a hádat, který z obrazů Mony Lisy je ten pravý, kráčet v ničivých šlépějích Golema a ověřit si své znalosti kultovního filmu v soutěžním kvízu. V sobotu 26. listopadu od 13 do 16 hod. expozici doplní zábavné a hravé putování pro děti a rodiče Po stopách Golema.

Kláštery v Českém Krumlově byly vyhlášeny Památkou roku 2015. Sdružení historických sídel, které prestižní cenu každoročně uděluje, ohodnotilo projekt rozsáhlé rekonstrukce, její provedení i to, jak areál po znovuotevření v roce 2015 ožívá. Historický soubor klášterních budov v Českém Krumlově se rozprostírá na ploše severního meandru řeky Vltavy, rozlohou zaujímá druhé místo po krumlovském zámku. Stálé expozice a klášterní zahrady jsou otevřeny denně.