Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram zakončil svým koncertem Štefan Margita

48. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram symbolicky uzavřel včerejší koncert světově uznávaného tenoristy Štefana Margity, který vystoupil v doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s dirigentem Markem Štilcem. Hostem večera byla loňská vítězka Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii Junior Tereza Hořejšová.  Štefan Margita si příbramské publikum doslova podmanil – a to jak svým nádherným hlasem, který v pestrém repertoáru mohl zaznít v nejrůznějších polohách, tak i způsobem svého vystoupení – plným citu, elegance i krásné nadsázky a vtipu.

Letošní 48. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram byl zahájen ve čtvrtek 28. dubna. Nesl se v podtitulu „My cizinou jsme bloudili“ a během téměř pěti týdnů přivezl do příbramského kraje české i zahraniční špičky z oblasti vážné hudby. Přibližně 3 300 diváků se účastnilo osmi klasických koncertů, benefičního koncertu, dvou dětských operních představení, akcí v rámci Dne s Antonínem Dvořákem, premiéry literárně – hudebního projektu či koncertu laureátů soutěže v oboru skladba. Klasická hudba v podání téměř 200 profesionálních umělců a 70 studentů ZUŠ a konzervatoří zněla nejen v sálech, ale i na řadě netradičních míst.

Cílem organizátorů Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram bylo sestavit kvalitní a pestrý program, který bude myslet na dospělé publikum, děti, věrné posluchače vážné hudby i širokou veřejnost. Jak se ukázalo hodnocení diváků je ve skrze pozitivní. Stejně tak pozitivní je podle slov umělecké ředitelky Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram Albíny Houškové i nárůst návštěvnosti koncertů, což Houšková považuje za doklad toho, že se festival pod jejím vedení vydal správnou cestou.

„Potěšilo nás, s jakými nadšenými reakcemi se potkal náš premiérový Den s Antonínem Dvořákem, který dospělým i dětem přinesl rozmanité programy na téma klasické hudby. Velkou radost nám udělal i benefiční koncert Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram pro Vilu Rusalka. A samozřejmě zcela specifická jsou vždy dětská představení. Letos se opět vydařila a potvrdila nám, že tato cesta výchovy malého diváka ke klasické hudbě je správná a že v ní musíme pokračovat,“ řekla doslova Kulturním novinkám.cz Albína Houšková.

O zahajovací koncert Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram se postaral hornista Radek Baborák, kterého doprovodilo pro něj speciálně vzniklé hudební těleso Orquestrina. V dalších dnech pak na různých místech příbramského regionu vystoupili v rámci Hudebního fnapříklad česko-rakousko-japonský komorní soubor Stratos Quartett, houslisté Jana Ludvíčková a Ondřej Lébr neboli Spohr Violin Duo, violoncellistka světového renomé Michaela Fukačová, kytarové kvarteto Guitar4mation či klavírní trio Guarneri Trio Prague.

foto: archív Štefana Margity