Vánoční šance pro lidi bez domova: Kniha o českých fetiších  

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde než u nich ji sehnat nepůjde. Budou z toho mít půlku z její ceny – stejně jako u časopisu.

Kniha obsahuje sedmdesát fejetonů. Jde o výběr z těch zhruba dvou set, které Jan Stern v Novém prostoru publikoval od roku 2008. Navazuje na úspěšný první díl, který prodejci Nového prostoru nabízeli již loni, a který se jmenoval Démonologie všedního života»Loni v létě jsme vytiskli 3000 výtisků. Nebyli jsme si zcela jisti, zda projekt uspěje, ale byli jsme příjemně překvapeni. Do konce roku se náklad rozprodal. Letos jsme vydali dotisk 700 kusů, a i ten se již prodal. Proto přišel nápad na druhý díl,« řekla ředitelka společnosti Nový prostor Dagmar Kocmánková s tím, že pro prodejce časopisu je distribuce knihy vítaným přilepšením. Z každého prodaného výtisku mají stovku. »A za to už je třeba oběd,« uvedla Kocmánková.

 

Autor knihy věří, že druhý díl nebude »podruhé přelitým lógrem«. »Druhá kniha je trochu jiná než první. Má tentokrát i hlavní téma – český národ. Zkoumám jeho mentalitu, zvláštnosti, fetiše. Ale řekl bych, že vcelku vlídně. Při sestavování knihy jsem si uvědomil, že jsem v podstatě vlastenec. Že to, co na Češích jiným často vadí, mám vlastně rád. Třeba jejich věčnou naštvanost a nespokojenost,« řekl Jan Stern.

 

Časopis Nový prostor vznikl v roce 1999, podle vzoru ze zahraničí. Tisk distribuovaný bezdomovci je tam od konce 80. let nazýván »street papers« a jeho vydavatelé mají i vlastní mezinárodní asociaci. Prvním periodikem tohoto typu byly Street News, jež vznikly v roce 1989 v New Yorku. K nejslavnějším patří britský magazín Big Issue. Česká verze vznikla pod názvem Patron. Roku 2001 byl název změněn na Nový prostor. V roce 2003 obdržela Dagmar Kocmánková za projekt časopisu cenu Výboru Dobré vůle nadace Olgy Havlové. Ze začátku se časopis prodával jen v Praze, brzy se ale projekt rozšířil do dalších velkých měst, jako jsou Ostrava, Brno, Plzeň, Olomouc, Pardubice, České Budějovice. Fejeton je součástí časopisu od jeho počátku. V letech 1999-2008 ho psával mediální teoretik Jan Jirák. I on své fejetony shrnul do dvou souborů: Ještě jsme se nezbláznili (2004) a Za všechno někdo může (2007). Sternova kniha Česko je hezko je tak čtvrtou knižní publikací vydavatelství Nový prostor.