Turismus a kultura – spojení, které funguje!

Když se Plzeň před časem zapojila do projektu Evropské hlavní město kultury, zdvihla se v ČR tradiční vlna skepse. O uměleckém přínosu se také bude asi ještě diskutovat. Ale data ekonomická již mlhu skepse dávno rozehnala. Dopad na turistický ruch v Plzni je mimořádný.

Data zveřejnil Český statistický úřad. Jeho čísla hovoří jasně: V Plzni se za letošní první půlrok ubytovalo o 24 procent turistů více než za stejné období roku 2013. Počet přenocování se zvýšil o 34 procent.

Do Plzně letos přijelo 118 000 turistů a strávili tu přes 250 000 nocí. 255 akcí Evropského hlavního města kultury navštívilo k dnešku přes 600 000 lidí.

Odhady hovoří o tom, že by letos turisté mohli v Plzni utratit o 200 až 250 milionů více.

A dopady by měly přetrvat i v příštích letech, ač se to na první pohled nezdá logické. Ale Plzeň je podle analytiků v podobné situaci, v jaké byl Linec v roce 2009. I Linec nebyl tradiční turistickou destinací. I on se stal Evropským městem kultury a zvýšil turistický ruch o mnoho procent. Ovšem podstatné je, že větší turismus už v Linci zůstal – je zhruba o 15 procent vyšší než v časech »před EHMK«.

Nejvíce cizinců zatím do Plzně letos zamířilo z Německa- 30 000, meziročně o 30 procent více. Rakušanů přijelo dokonce dvakrát více než v roce 2014. Podobné je to s turisty z exotických zemí, zejména z Japonska a Číny. V průzkumech 97 procent z nich tvrdí, že by se chtěli do Plzně někdy podívat znovu. (dgr)