Boučková

Tereza Boučková: Život je nádherný

Tereza Boučková, jedna z nejvýraznějších autorek současné české literatury, ve svém nejnovějším románu Život je nádherný popisuje svůj každodenní život v době od Štědrého dne roku 2010 do 23. prosince roku 2011. Píše o svých nejbližších a jejich a svém zápasu s nemocí maminky, píše o odlidštěné úřednické mašinerii, se kterou se nemíní smířit, píše o svých synech a jejich svobodné cestě životem, citlivě vnímá a reflektuje literaturu, film a divadlo. Vymezuje se proti některým politickým figurám, komentuje činy okresních politiků stejně jako prezidenta země… Naši současnost konfrontuje s časem disentu a tvoří tak jedinečnou kroniku naší doby.

Život je nádherný svým způsobem završuje volný a předem neplánovaný triptych jednoho příběhu: v Indiánském běhu se vše začíná, v Roku kohouta graduje a Život je nádherný ho uzavírá.

Tereza Boučková (* 1957) debutovala prózou Indiánský běh, za kterou v roce 1990 získala Cenu Jiřího Ortena. Následovaly novely Křepelice, Když milujete muže, dva soubory fejetonů a soubor povídek. Roku 2008 v Odeonu vydala román Rok kohouta, který se s téměř 57 000 prodanými výtisky stal nejprodávanější českou knihou roku 2008 a vyšel v několika evropských zemích. Tereza Boučková je také autorkou scénáře k filmům Smradi a Zemský ráj to napohled. V roce 2007 měla premiéru její divadelní adaptace Felliniho filmu Silnice v Klicperově divadle v Hradci Králové. Se svým mužem a synem žije v chatové osadě Záhrabská nad Svatým Janem pod Skalou.