Rýna

Štefan Margita hvězdou Zlata Rýna, které se bude lovit ve Foru Karlín

Do brilantně propracovaného toku hudby, zpěvu a dramatického příběhu se budou moci pražští diváci ponořit 23. a 26. května 2019, kdy Opera Národního divadla v Praze uvede koncertní provedení celého Zlata Rýna v prostorách Fora Karlín v podání Orchestru Státní opery pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera.

Když po porážce revoluce v létě 1849 musel Richard Wagner uprchnout z Německa do Švýcarska, jeho kariéra dosáhla samotného dna. Doma mu hrozil trest smrti a s uváděním jeho oper to vypadalo bledě. Nebyl by to však Wagner, kdyby se nechal naprostým kolapsem své dosavadní slibné kariéry odradit. Vynucenou „přestávku“ ve své umělecké tvorbě využil k vytvoření zcela nové teorie, jak psát operu, s níž hodlal v následujících letech slavit celosvětové úspěchy. Ztělesněním této nové operní teorie se pro Wagnera stalo Zlato Rýna, předvečer monumentální tetralogie Prsten Nibelungův. Opera Národního divadla uvede Zlato Rýna ke 150. výročí jeho prvního provedení.

Diváci se mohou těšit na hvězdné obsazení v čele se Štefanem Margitou v roli lstivého poloboha Logeho, který pomáhá germánským bohům v zápasu se silami zla o světovládný prsten. Part nejvyššího boha Wotana přednese zkušený wagnerovský basbarytonista Egils Silins. Jeho protivníka, krále skřetů Albericha, bude zpívat německý pěvec Thomas Gazheli, který na světových scénách zpívá rovněž další Wagnerovské party (Amforta v Parsifalovi, Bludného Holanďana, či Telramunda v Lohengrinovi). Žárlivou Wotanovu manželku Fricku zazpívá čelní wagnerovská pěvkyně Ursula Hesse von Steinen a roli vševědoucí bohyně Erdy přednese Renée Morloc, kterou si možná někteří budou pamatovat z „pražského Ringu“ v roce 2005. V rolích obrů Fasolta a Fafnera budujících božskou pevnost Valhallu se představí Christian Hübner a Jozef Benci. Vedle hostujících hvězd vystoupí na koncertě rovněž čeští sólisté. Tři nymfy (Dcery Rýna) zazpívají Kateřina Kněžíková, Jana Horáková Levicová a Václava Krejčí Housková. V menších úlohách se představí Maria Kobielska (Freia), Jiří Rajniš (Donner), varšavský rodák Jan Petryka (Froh) a Arnold Bezuyen (Mime).

Foto: zdroj www.narodni-divadlo.cz