Stará garda

Stará garda je svědectvím umanutosti, tvrdohlavosti i noblesy

Stará garda je třicet černobílých portrétů umělců narozených před rokem 1945 od fotografa Hynka Glose. Třicítka rozhovorů s lidmi, kteří jsou živou pamětí tuzemského vizuálního umění (Stanislav Kolíbal, Theodor Pištěk, Adéla Matasová, Jan Švankmajer, Adolf Born, Jan Saudek a další). Autorem fotografických portrétů je Hynek Glos, rozhovory vedl Petr Vizina.

Stará Garda je podle slov obou autorů výsledkem jejich fascinace lidmi celoživotně oddanými vizuálnímu umění. Stará garda je název portrétní knihy, zachycující tuzemské grafiky, sochaře, fotografy a typografy narozené před koncem druhé světové války. Třicítka portrétů tuzemských umělců z generací narozených před rokem 1945 není kunsthistorickým průvodcem poválečným a novějším uměním, byť je umění hlavním tématem publikovaných rozhovorů.

Třicítka  černobílých portrétů, zachycujících tvůrce v jejich ateliérech, pro Hynka Glose a Petra Vizinu znamená teprve první krok. Jak sami říkají zůstalo totiž mnoho tvůrců s nimiž začali, ale práci nestihli dokončit. V práci, portrétovat ty, jejichž život zajímá a fascinuje oddaností umění hodlají pokračovat.

Hynek Glos (*1973), fotograf Dejvického divadla, fotograf redakcí MF Dnes, Lidových novin a týdeníku Euro. Několikanásobný držitel ocenění v soutěži Czech Press Photo a v roce 2016 byl oceněný v rámci projektu The Other Hundred.

Petr Vizina (*1967), novinář, člen redakcí Lidových novin, Hospodářských novin, reportér České televize. Jako autor rozhovorů a recenzí publikoval v týdenících Respekt, Reflex, je autorem glos a úvah pro Český rozhlas.