Simone Draper: Portraits in Guitar

Emauzy rozezní skladby Simonne Draper

Druhý festivalový koncert V hlavní roli žena je součástí nového multižánrového festivalu Pražské premiéry dua Beautiful Strings a je věnován především dámám skladatelkám a francouzské hudbě konce 19. století. Koncert se koná 21.6.2023 v refektáři kláštera Emauzy v Praze v 19 hodin. Duo Beautiful Strings ve složení Monika Růžková Urbanová (housle) a Hedvika Mousa Bacha (harfa) přednese premiéru skladeb Simonne Draper.

 Skladatelka je u nás známá posluchačům tuzemského Rádia Classic FM. Nicméně, její skladby zazněly mimo jiné na rádiu BBC Kent. Pravidelně bývají zařazovány do programu rádií v USA, Austrálii, Japonsku a v Evropě. 

Skladby, které zazní na koncertě jsou z alba „Portraits in Guitar.“  Album vydalo americké MSR Classics v roce 2019. Kromě spolupráce s interprety klasické hudby, Simonne Draper rovněž spolupracuje s umělci různorodých hudebních žánrů. Jedním z nich je anglický DJ Jon Kennedy. Ten je autorem remixu její skladby Eclipse. Skladba v obou verzích se pravidelně objevuje v programech rádií s Indie hudbou.

Album „Portraits in Guitar“, z něhož dvě skladby zazní na nadcházejícím koncertě, upoutalo pozornost v hudebních kruzích. Americký novinář Raymond Tuttle o tvorbě Simonne Draper doslova říká: „Skladby skladatelky Simonne Draper zabírají těžko definovatelné území mezi klasicko-vážnou hudbou a hudbou pro snadný poslech, skladby zní na kytaru krásně, lyricky a čistě, jsou extrémně dobře kompozičně sestavené a nezapomenutelné.“ 

Jako host večera vystoupí flétnistka Jana Jarkovská, která se představí v kompozici Jiřího Temla Příběh s happyendem a ve skladbě Entr’acte Jacqua Iberta. V krásné akustice refektáře kláštera v Emauzích vyzní dvě tria pro housle, flétnu a harfu – Deux Intreludes francouzského skladatele Jacqua Iberta a skladba Královský dvůr skladatelky a interpretky Gabriely Vermelho. 

https://www.youtube.com/watch?v=koUAi5km-88

https://www.youtube.com/watch?v=6NbL7J_7sIU