Schodiště

Schodiště pokračuje v nekonečném klubovém turné křtem EP poloKruh

Schodiště v úterý 26.4. zavítá po čtyřech letech do Malostranské Besedy, kde v zimě 2012 pokřtilo CD Roztoky. Nyní se dočká posvěcení EP poloKruh, roli kmotrů a vzácných hudebních hostů přijmou bývalí členové Pája Táboříková a nyní „třísestrovský“ Jaroušek Roušar. „Letos máme ve Schodišti dvoje hodně kulaté narozeniny. Kruh je taky hodně kulatý. Padesátka je půlka ze sta, polokruh je půlka kruhu,“ přibližuje myšlenku alba kapelník, baskytarista a tvůrce obalu Vráťa Horčík. „Polokruh je půlka příští desky Schodiště. Možná necelá. To nikdo neví, ani jak bude vypadat a co na ní všechno nahrajeme. Na konec cesty nevidíme. Ale možná se stačí otočit…“

EP poloKruh bude fyzicky k dispozici pouze na koncertech a to za symbolickou stovku, za dobrovolný poplatek pak též ke stažení online. Majitelé fyzického nosiče oproti těm „internetovým“ obdrží kartonový obal, jehož zadní strana bude originálně dotvořena jednotlivými členy Schodiště přímo při nákupu CD v místě koncertu.

„Řekl bych, že jsme docela hnuli kormidlem, posluchači asi budou překvapeni – doufejme, že příjemně. Pořád je to Schodiště s Doktorem Krajíčkem u mikrofonu, s akordeonem, klarinetem, saxofonem a texty Míry Klímy, ale… nechceme to dělat pořád stejně a Ondřej Ježek je pro tenhle účel ideální člověk, to je známá věc,“ říká kytarista a manažer Ondřej Fencl. „Všechny čtyři písničky už běžně zařazujeme do playlistu koncertů a reakce jsou jednoznačně pozitivní,“ doplňuje frontman Schodiště Doktor Krajíček.

Co se týče tvorby, má kapela poslední dobou poklidné tempo, co rok, to písnička. Ne tak na pódiu, kde to, jak známo, umí rozpálit přes povolenou rychlost. Vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší Doktor Krajíček, který jako maják září v pozici frontmana od prvopočátků, kapelu ženou kupředu omlazené bicí (Jakub Homola) a kytara (Ondřej Fencl) s dynamitovou úderností; je to radost, je to jízda. „Doma v Praze jsme samostatně bez předkapely nezahráli pěkně dlouho, dlužíme to fanouškům. To bude základ dubnového křtu, pořádný koncert nás sedmi… s přispěním kámošů Páji a Jarouška,“ zvěstuje dále Schodiště.

Během devíti let společného hraní a několika soustředění se sedmičlenná skupina semkla a vesele brázdí zdejší hudební „moře“. V posledních letech nastalo na koncertech vítané vyvážení, kdy většina už neřeší, ze kterého století ta která píseň je. Část příznivců stále bouřlivě reaguje na starší hitovky, zatímco ta druhá, početnější, už skáče především do rytmu novinkových festivalovek Nebudu či Stařena. Čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru Nahoru po schodišti dolů bandu, na níž se zásadně podíleli jak interpretačně, tak autorsky. Činí se i mladá sekce a výsledkem je souzvuk nabitý radostí, který má v sobě kus „starého dobrého Schodiště“, ale i svěží vítr, včetně zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon).