bardo

Bardo Thödol se po 6 letech vrací do RockOpery Praha

Bardo Thödol NewOpera se ve středu 5. října dočká v RockOpeře Praha znovuobnovené premiéry, Klasicko-etnicko-rocková opera Milana Steigerwalda a Pavly Forest vznikla na motivy Tibetské knihy mrtvých a na prkna holešovické arény se v nové rockovější podobě vrací po celých šesti letech. Začátek představení je naplánován na 19. hodinu.

Bardo Thödol je původně etnicko-symfonická opera, kterou RockOpera Praha divákům poprvé představila v roce 2010. Nynější zpracování je více rockové v souladu s naturelem fanoušků i vlastně s celou koncepcí RockOpery Praha. Představení se inspiruje Tibetskou knihou mrtvých, ale rovněž i švýcarským filosofem Carlem Gustavem Jungem. Je tedy takovou evropskou představou o tibetském záhrobí, ve kterém se mísí evropské názory a myšlení s tibetskou mystikou.

Bardo Thödol vzniká pod taktovkou režijního tandemu Rockopery Praha Iriny Andreevy a Romana Štolpy. V hlavní roli hříšníka procházejícího mnoha dobrodružnými cestami a krutými lákadly světa Barda se představí Matěj Kohout. Na své pouti potkává například zjevení „Univerzální dobroty“ (operní soprán Miroslava Časarová), Velkého slitovníka Avalókitéšváru (Viktor Dyk), tantrická božstva pokojná i hněvivá (Irina Andreeva, Tereza Atanas Georgievová a další) či Pána Smrti (operní bass Petr Opava). Tajemným světem Barda k šťastnému zrození do světa rocku ho pak doprovází rockové hlasy průvodců (Jan Toužimský, Pavla Forest).

Podle principálky RockOpery Praha Pavly Forest je Bardo Thödol zajímavé, strašidelné a vzrušující téma. Téměř každý z interpretů je podle Forest svým způsobem zvědavý na to, co se asi může stát po smrti, jaké to je mezi životy v Bardu.

One comment on “Bardo Thödol se po 6 letech vrací do RockOpery Praha