V jiném stavu

RECENZE: V jiném stavu je důkazem, že českému filmu by mohlo svítat na lepší časy

Zdá se, že český film v letošním roce prochází jistou změnou, která má zjevně za cíl pomoci nadějným studentům či absolventům filmových škol prosadit své snímky do běžné distribuční sítě. Vše to začalo už v průběhu ledna, kdy se do kin, bohužel zřejmě jen na krátko, dostal film režiséra Jiřího Kunsta V jiném stavu.

Snímek V jiném stavu začal vznikat v roce 2006, jako absolventská práce na katedře režie pražské FAMU, pod vedením Věry Chytilové.

Během všedního dne se po prožitku mezní situace tři muži dotknou svého strachu. Každý jinak, každý po svém. Mohou ho jen objevit, mohou ho pojmenovat, mohou se s ním i vyrovnat.

Přes časovou nesouslednost vyprávění se pak v jediném momentu jejich příběhy prolnou a divák zachytí jejich vzájemné „splynutí“, které naznačuje nekonečné proplétání lidských životů a situací, odehrávajících se všude kolem nás. Tak nějak ve stručnosti lze popsat tři příběhy mladých mužů, které máme možnost na plátně sledovat.

Na to, že V jiném stavu vznikal jako absolventský film, a má pochopitelně řadu chyb vyplývajících ze svého původu, patří podle mého k velmi milým překvapením letošní tuzemské filmové produkce.

A to především díky výrazným hereckým výkonům. Pochvalu si zaslouží i scénář či samotné režijní vedení Jiřího Kunsta.

Herecky filmu V jiném stavu dominují především Martin Zahálka a Antonín Hardt v povídce o úspěšném čtyřicátníkovi Honzovy, který je na neoblíbeném výletě vystaven konfrontaci se svým otcem.

Dalším výkonem, který si zaslouží pozornost je ztvárnění postavy Robina hercem Romanem Štabrňákem.  Robin je matkou ovládaného dispečer záchranné služby, který po jedné z mnoha hádek s ní odjíždí na noční směnu a při tom srazí vozem člověka. Prožívá tak čisté peklo, když se ke svému činu nepřizná a tvrdí, že sraženého muže našel u krajnice a pomohl mu. K jeho náladě mu nepřidá ani vztah se svou šéfovou, opět dobře zahranou Valérií Zawadskou.

autor: Tomáš Kopečný, hodnocení: 50 %

foto: idealfilm