Radůza

Radůza pokřtí knihu povídek a zahraje svůj válečný chansonett

Svůj pěvecký osobitý pěvecký, skladatelský, ale také literární talent předvádí na pražském dvojkoncertě v Malostranské besedě zpěvačka Radůza. Součástí jejích vystoupení, jež se vztahují k aktuálnímu albu/knize Marathon – příběh běžce, totiž bude také symbolický křest knihy s názvem Čáp nejni kondor obsahující autobiografické povídky o jejím dětství na venkově. 

Radůza je označována za nejvšestrannější umělkyni u nás. Loni vydala novou knihu, která byla zároveň hudebním albem, s názvem Marathon – příběh běžců. Sama tento počin nazvala chansonetto (šansony a romaneto v jednom) a zabývá se v něm silným tématem válek a bolestmi z jejich ztrát.

Radůza neboli Radka Vranková je česká zpěvačka, multiinstrumentalistka, hudební skladatelka a spisovatelka. V její hudební dráze zanechala výraznou stopu zpěvačka Zuzana Navarová, která ji v roce 1993 objevila a představila širšímu publiku. Kromě ní a skupiny Nerez si také zahrála či spolupracovala například s kapelami Marsyas, Abraxas, Jablkoň, Cymbelín, zpěvákem Michalem Pavlíčkem či zahraniční hvězdami Mikem Oldfieldem a Suzanne Vega.

Kromě tvorby vlastních písní, komponování vážné a scénické hudby se věnuje i literární činnosti. Na kontě má dvě vydané knihy – pohádku pro děti o Mourince a Lojzíkovi a povídky Čáp nejni kondor a také několik divadelních scénářů.

foto: Ája Dvořáčková