Prezidentky

Palm Off Fest přivítá Prezidentky. Kontroverzní hru předvedou herečky Teatru Polski

Již nadcházející neděli 29. května vtrhnou na jeviště v Divadle pod Palmovkou Prezidentky v provedení souboru Teatr Polski a v režii Krystiana Lupy, který patří mezi zakladatele „nové polské divadelní vlny“ a je držitelem četných prestižních ocenění. Jde o vůbec první návštěvu tohoto významného režiséra a jeho inscenace v Praze a bude uvedeno jako součást prvního ročníku festivalu Palm Off Fest, který probíhá od 23. 5. do 6. 6. v Divadle pod Palmovkou a klade si za cíl seznámit diváky s tím nejlepším, co se za poslední roky urodilo v divadlech Střední Evropy.

Komorní hru Prezidentky nejhranějšího německy píšícího dramatika současnosti, Rakušana Wernera Schwaba, nechtělo za jeho života žádné rakouské divadlo dlouho inscenovat. V roce 1994 však byla uvedena slavná inscenace ve vídeňském Burgtheateru a stala se jedním z nejdůležitějších projevů nového rakouského divadla. Ve hře se spojují prvky německého expresionizmu, moderní poezie, černé grotesky, antických tragédií i tradic rakouského lidového divadla do pozoruhodného a nesmírně intenzivního divadelního celku. Tři ženy scházející se v kuchyni jedné z nich se snaží čelit lidské nicotnosti, bezvýznamnosti a banalitě svých životů tím, že nahlas sní o krásnějších světech a lepších životech. V těch jejich totiž neexistuje vlastně nic jiného než televize, láska k papeži ústící až v náboženský fanatizmus, biologické tělesné procesy, sexuální představy a obsese, osamění, ponižující práce – a „vzpomínky“ na události, které se ve skutečnosti nikdy neodehrály…Jejich vnitřní životy jsou slabé, jejich vzpomínky jalové, jazyk primitivní, místy vulgární a zmrzačený a myšlenkové obzory se pohybují mezi maloměšťáckou konvencí a krutostí. Žijí ve světě svých snů, ale právě ztráta kontroly nad iluzemi je nakonec dovede až k tragickému konci. Jsou navzdory vší primitivní brutalitě živoucími obrazy našich babiček, matek a dcer a jejich nejniternějších pohnutek, trápení a tužeb.

Představení Prezidentky se hraje 90 minut bez přestávky a je opatřeno českými titulky. Po večerním představení bude následovat diskuze s tvůrci inscenace cca ve 21.10 hod.