Perleťový knoflík Patricia Guzmána křísí zapomenuté hlasy historie

Do českých kin se začátkem prosince dostala na Berlinale oceněná dokumentární esej Perleťový knoflík režiséra Patricia Guzmána.

Perleťový knoflík je druhou dokumentární esejí, v nichž Patricio Guzmán rozjímá o historii své země prostřednictvím fenoménu, jenž výrazně určuje její ráz. V Nostalgia de la luz (2010) to bylo světlo z hvězd, které filmaře provázelo na cestě za traumatickým dědictvím pinochetovského režimu, v Perleťovém knoflíku si zvolil vodu. Zlomky vzpomínek, strhující scenérie a vizionářské pohledy do hlubin kosmu se ve filmu skládají v podmanivý celek, podbarvený autorovým emotivním komentářem.

Patricio Guzmán je významný chilský dokumentarista, jehož tvorba je výrazně spojená s kritickou reflexí období vlády diktátora Augusto Pinocheta. Guzmán inklinuje k subjektivní a lyrické formě, když ve svých dokumentech prolíná výraznou výtvarnou stránku s naléhavým autorským komentářem, který vzniká souběžně se střihovou skladbou filmu. Guzmán ve své tvorbě volně kombinuje různé roviny: historii, astronomii, etnologii, politiku, mystiku i poezii. Mezi jeho nejvýraznější filmy patří trilogie La batalla de Chile (1975, 1977, 1979), biograficky laděný snímek Salvador Allende (2004) a rozmáchlá meditativní esej Nostalgia de la luz (2010). Režisér v současnosti žije ve Francii.