Objevná výstava sochaře Milana Beránka

Objevnou a vůbec první výstavu sochaře Milana Beránka (1936), signatáře Charty 77, představí od 5. října do 5. listopadu galerie Arthouse Hejtmánek v Praze-Bubenči.

Beránkovy plastiky, kolorované objekty i asambláže ze dřeva by přitom nejspíš skončily v kontejneru. Doslova na poslední chvíli – krátce před stěhováním jednaosmdesátiletého  umělce z jeho bytu – je odtud zachránil galerista, sběratel a akademický malíř Tomáš Hejtmánek.

Spolu s Beránkovými básněmi, dobovými fotografiemi a nově natočeným filmovým dokumentem se tak dílo osobitého autora vůbec poprvé představí veřejnosti. Výstava bude otevřena denně od 10 do 18 hodin. Její prohlídka je zároveň ojedinělou příležitostí k návštěvě překrásné bubenečské vily ze 17. století, kde dnes sídlí galerie a aukční dům.

„Milan Beránek vytvořil mnoho děl velmi kvalitních, často ironických vůči vládě jedné strany, takže by byla velká škoda, aby on i jeho práce upadli v zapomnění. Mým cílem je jeho dílo nejen důstojně prezentovat, ale dostat ho i mezi sběratele a do galerií,“ říká Tomáš Hejtmánek, který je i autorem výstavy.

Ta zaujme i originální instalací:  jedna z místností bude připomínat i část umělcova bytu: zařízena bude podobně jako pokoj v paneláku, kde Milan Beránek žil a pracoval.