objev vzácného obrazu Švadlena F. Muziky

Vzácný, znovuobjevený obraz Švadlena předního českého malíře meziválečné avantgardy Františka Muziky se po téměř sto letech od svého prvního vystavení opět představí veřejnosti.

Na své, v pořadí již 8. aukci ho ve čtvrtek 31. května od 16. hodin nabídne Galerie Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Dílo ukryté desítky let v jedné pražské vile se bude dražit od 1 800 000 korun. Ještě před tím, než Švadlenu získá nový majitel, si ji lze prohlédnout na předaukční výstavě: otevřena bude od 14. do 30. května denně od 10 do 18 hodin v Goetheho ulici 2, vstup je zdarma.

Švadlena, úchvatné dílo poetického naivismu a sváteční, přeludné krásy, tvořila součást souboru dvanácti prací, s nimiž se Muzika zúčastnil legendární první jarní výstavy Devětsilu. Tu členové tehdy nového uměleckého sdružení uspořádali v roce 1922 v místnostech Krasoumné jednoty v pražském Domě umělců (dnešní Rudolfinum). Poté však obraz z výtvarné scény nadlouho zmizel… Dílo objevil galerista Tomáš Hejtmánek a okamžitě mu bylo jasné, že půjde o vzácný nález.