Nová galerie

Nová galerie odhalí výstavou Martina Mainera „Přicházíme v míru“ vážné i humorné reflexe současné společnosti

Nová galerie v Praze zahajuje ve čtvrtek 26. května výstavu Martina Mainera s názvem Přicházíme v míru. Autorovy obrazy, recyklované sochy a barevné reliéfy nahlíží na současnou dobu a s černým humorem i vážnou tváří reflektují její aktuální problémy a rozpoložení společnosti.  Výstavu je možné navštívit od úterý do soboty mezi 11. a 19. hodinou až do 26. června. Název výstavy je převzat z filmu Mars útočí. 

Mezi expozicemi výstavy Přicházíme v míru návštěvníci například uvidí „sochy“ nesoucí na svých hlavách či jejich nástavcích přilepený svítící modrý glóbus. Jsou to stojánky pro Zemi a mají vyjadřovat život i Zemi. Dále čtyři akty jako alegorie různých stavů mysli, těla a duše či jako ukázka jejich mohutnosti – jde o vyjádření alegorie strachu a alegorii léčení strachu pomocí akupunktury těla i obrazové plochy, alegorii studu a následného osvícení a alegorii překvapení i zalíbení v levitaci. V neposlední řadě i objekt „Německý dům“, který vznikl spojením zahradního domku pro kočky a krmítka pro ptáky. V expozici se mísí černý humor a se seriozností.

Martin Mainer je jednou z nejvýznamnějších osobností současné české malby, s kořeny v generaci 80. let. Jeho dílo se vyznačuje smyslovým, emocionálním, expresivním malířským rukopisem a citlivým přístupem k materiálu. Působil na Fakultě výtvarných umění VUT Brno, dnes se věnuje vlastní tvorbě a rovněž vyučuje na Akademii výtvarných umění. V roce 1993 získal cenu Jindřicha Chalupeckého.

Nová galerie je prostorem pro systematickou prezentaci a podporu špičkového českého umění u nás i v zahraničí, prezentující nejvýznamnější hodnoty českého výtvarného umění. Při výběru zastoupených autorů je kladen důraz na kvalitu, výjimečnost a jedinečnost tvorby a osobnosti autora. Kromě pravidelných výstav pořádá i doprovodné programy a zabývá se rovněž poradenskou, pedagogickou a vydavatelskou činností. Vznikla v roce 2014 a sídlí na pražských Vinohradech. Více o svého druhu unikátním výstavním prostoru Nová galerie na https://www.novagalerie.cz