Museum Montanelli

Museum Montanelli snoubí nebe, peklo, vášeň i utrpení v obrazech Kaie Teicherta

Museum Montanelli v pražské Nerudově ulici hostí až do začátku léta výstava Substantia Nigra německého malíře a sochaře Kaie Teicherta. Vystavované obrazy nazírají do lidského podvědomí. Erotika, vášeň, kosmos. Obrazy Kaie Teicherta jsou vším, z čeho je stvořen univerzální svět.

Nebe, peklo, vášeň i utrpení. To vše zaznamenávají obrazy Kaie Teicherta, který se zabývá podvědomím jako pramenem tvořivé inspirace. V obrazech vytváří vlastní nezaměnitelnou estetiku v realizaci konečného díla. Daří se mu vdechnout anorganickému materiálu život a dokazuje, že věří svému uměleckému výrazu, jímž diváka magicky vtahuje do děje.

Museum Montanelli nabízí v členitých prostorách  neuvěřitelných 122 děl Kaie Teicherta. Podle kurátorky výstavy jsou díla můstkem ke všemu živoucímu a ke všemu, co stvořil tento svět. Respekt ke všemu organickému a k síle, kterou čerpáme ze země. Ale také respekt k něčemu, co každý z nás zná a co se nazývá podvědomí.

V uměleckých dílech nechybějí prvky sexuality jako vzniku všeho živoucího. Pozoruhodné dílo s názvem „Červený háj“ bylo vytvořeno pro Museum Montanelli „na míru“. Tento salonek uprostřed muzea je plný lásky, vášně, naděje a krásna.

Substantia Nigra, titul výstavy, představuje zhuštěnou temnou hmotu, která s největší pravděpodobností drží ve vesmíru naši galaxii, aby se nerozpadla. Do černé hmoty se také propadá člověk ve chvíli, kdy usíná.

Museum Montanelli (Mumo) je jedním z mála soukromých muzeí výtvarného umění v České republice. Svým interiérem, prezentací a především výstavním programem si MuMo vybudovalo potenciál, díky kterému se stalo centrem současného umění. Program této instituce se rozpíná od prezentace současných českých výtvarníků přes významné světové umělce až po autory zařazované pod pojem art brut.

foto: Daniel Pešta