Leoš Janáček v dopisech

Legendární Divadlo Viola pravidelně rozšiřuje repertoár o pozoruhodné programové novinky. Mimořádný zájem diváků provází nový hudebně-literární cyklus Slovo a hudba, propojující skvělé interprety literárních textů a poezie s vynikajícími hudebníky, a to nad textem někdy přímo o hudbě, někdy po hudbě volajícím. Večer nabitý láskou čeká diváky 15. února, kdy v premiérovém uvedení pořadu Leoš Janáček v dopisech nahlédnou na sklonek mistrova života a na jeho vztah s Kamilou Stösslovou. Pouto mladičké pozdní múzy a vyzrálého skladatele bylo podnětem k řadě děl, která dodnes slýcháme na pódiích celého světa. Texty v podání Josefa Somra doplní Janáčkovou hudbou klavíristka Terezie Fialová.

Úspěšný cyklus Slovo a hudba, který bývá do posledního místa vyprodán, je společným dílem ředitele Divadla Viola Roberta Tamchyny, dramaturga FOK Martina Rudovského a Jana Štolby z Literárních novin. Symbolicky prvním pořadem bylo v říjnu 2017 čtení z knihy Míly Smetáčkové o naplněném životě s jejím manželem, dlouholetým šéfdirigentem FOK a také hobojistou, Václavem Smetáčkem. Táňu Medveckou doprovázeli na hoboj a anglický roh manželé Séquardtovi.  Druhý večer se věnoval cestopisům Karla Čapka v podání Jaromíra Meduny. Putování letem světem usnadnilo pestrostí svého repertoáru česko-slovenské Duo Teres, housle a kytara.

První sezónu cyklu Slovo a hudba v květnu uzavře nejznámější milostný dopis světové literatury, ten Puškinův z Evžena Oněgina. Milostný dialog slova a hudby v podání Barbory Munzarové a barytonisty Luboše Skaly s doprovodem klavíristy Stanislava Gallina nabídne úryvky ze slavného románu a árie ze stejnojmenné Čajkovského opery.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, P1), vstupenky na vybraná představení je možné nově zakoupit online na webu https://www.colosseumticket.cz/cs/akce/s/divadlo+viola/1

Více informací na www.divadloviola.cz.