Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci v nové biografii Waltera Isaacsona

Leonardo da Vinci je považován za nejkreativnějšího génia našich dějin. Ovšem Walter Isaacson, oceňovaný autor bestsellerů o životě Steva Jobse nebo Alberta Einsteina, na stránkách knihy Leonardo da Vinci připomíná, že tento malíř, architekt, vynálezce, přírodovědec a spisovatel nebyl žádnou nadpozemsky nadanou bytostí. Leonardo neměl téměř žádné vzdělání, latinsky četl velmi mizerně, natož aby zvládl dělení se zbytkem. Jeho genialita byla veskrze lidská, vycházela z dovedností, které může rozvíjet prakticky každý: Zvídavost, ctižádost, silná vůle, bedlivé pozorování, hravá představivost…

„Číst tento nádherný životopis Leonarda da Vinci je jako podniknout výpravu životem a dílem jedné z nejúžasnějších lidských bytostí všech dob ve společnosti toho nejpoutavějšího, nejinformovanějšího a nejbystřejšího myslitelného průvodce. Walter Isaacson je pravý učenec a zároveň fantastický spisovatel. Z těchto stránek si odnesete obrovské množství vědomostí,“ okomentoval knihu americký spisovatel, historik a nositel Pulitzerovy ceny David McCullough.

Walter Isaacson při psaní své zatím poslední biografie vycházel z více než 7 200 stran dodnes zachovaných Leonardových deníkových záznamů a nejnovějších poznatků o jeho životě a díle.  Z nich bravurně splétá příběh, v němž propojuje životní peripetie, uměleckou a vědeckou tvorbu proslulého renesančního muže. Příběh, který je dodnes mimořádně inspirativní.

„Od Leonarda se můžeme tolik naučit! Jeho schopnost spojovat umění, vědu, techniku, humanitní vědy a představivost zůstává spolehlivým receptem na tvořivost. A totéž platí o lehkosti, s jakou bral to, že nikdy tak docela nezapadá: nemanželský syn, gay, vegetarián, levák, věčně roztěkaný a občas heretik. A především Leonardova neutuchající zvídavost a experimentování by nám měly připomínat, jak je důležité sobě i svým dětem vštípit nejen touhu vědomosti přijímat, ale také ochotu o nich pochybovat – musíme být vynalézaví a, jako nadaní podivíni a rebelové v jakékoliv době, myslet jinak,“ konstatuje v úvodu své knihy Walter Isaacson. Pro mnoho jeho obdivovatelů může být zlidšťující také zjištění, že Leonardo nebyl dokonalý. Stejně jako my občas chyboval a díky svým omylům a výstřednostem je nám ještě bližší.

Výpravná publikace Leonardo da Vinci, která vychází v nakladatelství Práh v překladu Tomáše Jeníka, zaujme na první pohled. Kniha přináší nejen čtivý a podnětný text, ale také 112 stran barevných příloh.