Bořek Šípek

Lavičky Václava Havla přišly o svého autora. Zemřel architekt Bořek Šípek

Bořek Šípek, architekt, výtvarník, designér a pedagog,  čtyři měsíce před svými 67 narozeninami zemřel. Umělec, jehož jméno bude navždy spjato s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Byl to právě prezident Václav Havel, který v roce 1992 jmenoval Bořka Šípka hlavním architektem správy Pražského hradu. Šípek se tak stal prvním architektem, který od dob Slovince Plečnika zanechal na nejnavštěvovanější české památce výraznou stopu. Podílel se na výrazných změnách interiéru, pro které vytvořil řadu lustry, svítidla či další artefakt převážně ze skla.

Funkci hradního architekta zastával Šípek deset let. Bezmála stejně tak dlouhá doba uplynula do momentu, kdy své jméno s tím Havlovým opět spojil. Stalo se tak v roce 2011, kdy u příležitosti třetího výročí úmrtí Václava Havla vytvořil pamětní medaili. Naposledy se osudy Havla a Šípka protnuly před necelými třemi lety, kdy Bořek Šípek představil Projekt Havel´s Place. Celosvětový projekt veřejných míst sloužících pro vzpomínky na Václava Havla. Pražskou instalaci Laviček Václava Havla pokřtili na Maltézském náměstí osobně v květnu 2014 Bořek Šípek a Dagmar Havlová.

Bořek Šípek, který nebyl jen umělcem, ale také pedagogem (1990 – 1998 byl profesorem na VŠUP v Praze, 1999 jmenován profesorem na vídeňské Univerzitě průmyslového designu, 2005 – 12 byl děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec, ), své zkušenosti získával v zahraničí, protože coby devatenáctiletý emigroval se svou sestrou do Německa. V Hamburku vystudoval architekturu. Doktorát ze svého milovaného oboru pak získal na Technické univerzitě v Delfách.

Velkou část své umělecké dráhy spojil s Nizozemím. Zde založil studio Alterego. Díky své práci v Amsterdamu si Bořka Šípka (navrhl např. interiér Muzea moderního umění v Den Boshi) vybrala jako svého hlavního designéra nábytkářská firma Driade. V době spolupráce s Driade vznikla i Bambi chair inspirovaná baletkou Bambi Uden. Bořek Šípek se podílel na řadě dalších instalacích. Navrhl například podobu budovy opery v Kjótu, pařížské butiky pro Karla Lagerfelda či skleněné objekty pro zámořské lodě Carnival Pride a Carnival Spirit.

Aktivní byl také v rodné zemi. Po svém návratu do Čech vedl umělecké studio v Novém Boru, založil firmu Ajeto. Podílel se na realizaci pražského restaurantu Arsenal nebo na vybavení speciálních prostor pro VIP osobnosti ruzyňského letiště. S posledním významným počinem se pomalu uzavíral nejen život Bořka Šípka, ale také  jeho spojení s Václavem Havlem. U příležitosti osmdesátých narozenin dalajlámy Bořek Šípek vytvořil hrneček na čaj s podšálkem, který má připomínat pevné pouto mezi Havlem a Dalajlámou.

foto: wikipedia.org