Lámání chleba ve Švandově divadle: premiéra 21.10.

Osudy tří kamarádů, proměny moravského venkova a šedesát let české historie. A také cenu, která se někdy za odvahu, přátelství a slušnost musí zaplatit. To vše zachycuje hra Lámání chleba, nová inscenace Švandova divadla. Příběh o přátelství, které se ocitalo v soukolí velkých dějin, bude mít premiéru 21. října 2017 ve Velkém sále v režii Doda Gombára.

Původní divadelní hra spisovatele Josefa Holcmana (známého např. jako autora povídkové knihy Cena facky) vychází ze skutečných událostí ve vsi Skoronice na jižní Moravě. Hlavními hrdiny příběhu jsou sedlák Vojta (Jacob Erftemeijer), jeho soused a kamarád Alois (Petr Buchta) a Franz Löwy (Tomáš Červinek), vojenský dezertér. Snaha všech tří mladíků zachovat si vedle vzájemného přátelství také čistý štít a čisté svědomí, je však už brzy bude něco stát. V následujících letech diktatury, strachu a fízlování se totiž za odvahu a charakter musí platit – a cena bývá vysoká…

Zajímavou scénografii vytvořila pro inscenaci Lucie Labajová. Základ scény tvoří šatna tělocvičny – prostor určený k odkládání svršků a převlékání kabátu do „nové doby“ se bude přímo před zraky diváků proměňovat tak, jak ve hře plyne čas.