Krátký život Jana Palacha očima Francouze Anthony Sitruka

Francouz Anthony Sitruk přichází s knihou Krátký život Jana Palacha, která  je jeho druhým románem. V roce 2013 vydal svůj prozaický debut Pornstar. Novinková kniha je postihem zásadní osobnosti moderních českých dějin očima francouzského spisovatele.

Jan Palach, mladík, jehož tragický hrdinný čin šokoval svět. Symbolicky v lednu 2019, padesát let poté, co se na Václavském náměstí upálil, odhodlán vyburcovat národ z apatie po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, vychází kniha Krátký život Jana Palacha.  Autorem pozoruhodné novinky z nakladatelství Práh je francouzský spisovatel a scenárista Anthony Sitruk. Čtenářům nabízí jiný, osvěžující, konvencemi nezatížený pohled na Jana Palacha. Pohled zvnějšku, s odstupem cizince. Detailně se zabývá vším, co se dělo před i po Palachově smrti a nevyhýbá se ani subjektivním soudům a domněnkám. Nejde konec konců o historickou studii. Spíše o nacházení vztahu mezi realitou a fikcí.

Je leden 1969, mladý student filozofické fakulty Jan Palach přichází k Václavskému náměstí připraven podstoupit tu největší oběť. Anthony Sitruk se o téměř padesát let později vydává po jeho stopách. „Nemluvím česky a nejsem si jistý, jestli vím, co tady dělám, dnes, devětačtyřicet let po smrti Jana Palacha a dvaadvacet let poté, co jsem o něm poprvé slyšel. Bylo to skoro jako nějaká náhlá potřeba, jen o tom řeknu šéfovi a vezmu si týden dovolené. Je pondělí 15. ledna 2018, skoro 17 hodin. Přesně v této chvíli o devětačtyřicet let dříve má před sebou Jan čtyřiadvacet hodin, než bude přijat na středisko popálenin v Legerově ulici,“ píše autor.

Hlavní motivací knihy je především pochopit Palachovo počínání a uvést ho do souvislostí. Sitruk nachází zajímavé přesahy a paralely. Srovnává Palachovu situaci s ve Francii známějším Mohamedem Bouazizim, jenž se v roce 2010 upálil v Tunisku. Připomíná další případy: Rysszard Siwiec, Vasyl Makoukh, Sándor Bauer, Josef Hlavatý, Romas Kalanta, Oleksa Hirynk. Především se ale do Palacha snaží vcítit. Přemítá nad tím, jak by se sám zachoval na Palachově místě, a odpovědi zdaleka nejsou jednoznačné.