KOMENTÁŘ: Dočká se český film po dvaceti letech konečně Oscara?

O nejslavnější filmové ocenění světa, amerického Oscara, bude za českou kinematografii bojovat v kategorii nejlepší cizojazyčný film debut režiséra Slávka Horáka. O úspěchu či neúspěchu českého snímku se rozhodne na začátku roku 2016, tedy přesně dvacet poté, co si v Los Angeles převzal zlatou sošku Jan Svěrák za Kolju. Za film, na kterém autor Domácí péče Slávek Horák dělal Svěrákovi asistenta. S letošní volbou českých akademiků souhlasím. Domácí péče totiž splňuje řadu parametrů nutných pro zisk Oscara.

Celkový počet filmů, ze kterých ČFTA vybírala, nutí k zamyšlení, jak velkou konkurenci Domácí péče měla. Mezi hranými snímky nebyla konkurence zase bůh ví jaká. Být členem ČFTA preferoval bych snímky dva – Domácí péči a Kobry a Užovky. Při všech kvalitách filmu Jana Prušinovského, který považuji osobně za nejlepší český film letošního roku, Domácí péče jako jeden z mála filmů v posledních letech „poslaných“ na Oscara splňuje řadu atributů, které z něj činí snímek s šancí uspět.

Domácí péče vypráví příběh zdravotní sestry Vlasty, mimochodem skvělé zahrané Alenou Mihulovou, která při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná.

Již tento stručný popis děje filmu dává tušit, že se jedná o příběh, kterému nechybí notná dávka americkými filmy preferovaného zásahu do srdce. To vše podepřeno vynikajícími herci, nejen Mihulovou, ale také Bolkem Polívkou v roli jejího svérázného manžela či ve vedlejších rolí excelujících Tatianou Vilhelmovou a Zuzanou Krónerovou.

Tím navíc, čím je pro „Ameriku“ vhodnější Domácí péče oproti Kobrám užovkám, je fakt, že i přesto, že film je zasazen do rázovitého kraje jižní Moravy (Kobry a Užovky zase do stejně rázovitých severních Čech), nepůsobí provinčně. Dalším aspektem, který Domácí péči „favorizuje“ oproti Kobrám a Užovkám, je fakt, že režisér a scénárista filmu do role Vlasty promítl skutečný životní příběh své vlastní matky. Horák si tak velice dobře uvědomoval, co točí a na celkovém vyznění snímku je to hodně znát. Už proto mu úspěch na Oscarech přeji.

Jestli jsem se mýlil, nebo jsem se prognózou úspěchu Domácí péče na Oscarech trefil, se dozvíme za necelé čtyři měsíce, kdy budou nominace na Ceny americké Akademie filmového umění a věd vyhlášeny.

Autor: Tomáš Kopečný

Foto: Tvorba films, oficiální plakát k filmu