KNIŽNÍ NOVINKY: Palahniuk, Kuras i Woody Allen

Září na knižní pulty přináší novinku Chucka Palahniuka, esej Gregga Bradena o bodu obratu, v němž se nachází naše civilizace, esej Benjamina Kurase o pádu této civilizace, publikaci věnovanou vztahu malíře Oskara Kokoschky k českému prostředí a dvě encyklopedie: komiksu a Woodyho Allena.

Tvé překrásné já

Chuck Palahniuk

(Odeon)

Slavný prozaik si tentokrát hraje a baví se: Penny Harriganová je obyčejná holka z amerického zapadákova. Nikdy by si ani ve snu nepředstavovala, že jednou večer bude sedět v superluxusní restauraci s multimiliardářem Linusem Maxwellem. Ale nejen to. Vzápětí se s ním ocitá v Paříži, kde ji zasvětí do tajných zákoutí ženské smyslnosti, předvede jí – za pomoci různých intimních pomůcek – sedmé nebe rozkoše… Penny však záhy pochopí, že se stala testovacím objektem finální fáze nových erotických pomůcek, které mají vést k tomu, že se ženy brzy obejdou bez mužů. Hlavní hrdinka se tak pouští do osudového boje za jejich záchranu.


Bod obratu

Gregg Braden

(Metafora)

Esej o éře extrémů, do níž vstupujeme. Nejde o utopickou teorii a už vůbec ne o strašení katastrofickými scénáři. Naopak. Dozvíte se, jak s bodem obratu, v němž se nacházíme, nakládat. Pochopíte, že to není jen záležitostí vlád a úřadů, ale že se změnami musíme začít u sebe, ve své rodině, obci, čtvrti…


Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna

Agnes Tieze (ed.)

(Národní galerie v Praze)

Publikace se věnuje výhradně období, kdy Kokoschka pobýval v Československu. Komentáře u vybraných děl z let 1934-1938 poukazují na Kokoschkův vliv na české umělecké prostředí a tamější inspirační zdroje jeho tvorby. Jednotlivé eseje přibližují Kokoschkův soukromý i veřejný život, ale také jeho politické názory a angažovanost proti vzmáhající se politice nacistického Německa. Závěrečná část je doplněna o tvorbu a krátké biografie českých tvůrců, jako byli Friedrich Feigl, Bohdan Heřmanský, Willy Nowak, Emil Filla, František Janoušek, nebo zástupců umělecké emigrace v Československu – Johna Heartfielda a Johannese Wünstena.


Woody Allen – filmový génius

Jason Bailey

(Slovart)

Kniha přináší profily všech dosavadních Allenových snímků – od debutu What´s Up, Tiger Lily?, přes klasické grotesky Seber prachy a zmiz a Spáč, Oscarem oceněné snímky Annie Hall a Hanna a její sestry až po současné skvosty jako Půlnoc v Paříži a Jasmíniny slzy. Zabývá se tématy, zápletkami, vlivy a dopady každého z nich a zároveň nabízí unikátní postřehy a detaily ze zákulisí. Průvodní eseje se věnují kupříkladu roli hudby, judaismu  či filozofie v Allenových filmech.


Komiks: Světové dějiny od roku 1968 až do současnosti

Alexander Danner, Dan Mazur

(Universum)

Originální, pestrá, kvalitně uspořádaná encyklopedie, která v kostce podává přehled posledních pěti desetiletí světového komiksu. Obsahuje téměř 300 ilustrací od anglických, amerických, ale i francouzských, italských a japonských mistrů žánru a jde o průkopnické dílo jak rozsahem, tak hloubkou záběru.


Jak zabít civilizaci

Benjamin Kuras

(Eminent)

Proslulý publicista se věnuje tématu více než aktuálnímu: Páchá Evropa sebevraždu, nebo se svou otevřeností obohacuje o nové prvky? Autor soudí, že první varianta je blíže pravdě, a že v Evropě se schyluje k politické, kulturní, duchovní a fyzické katastrofě kataklyzmatických rozměrů, srovnatelné s pádem západní Římské říše a o tisíc let později východní Byzance, které ve svých miléniích tvořily vrcholy civilizačních snah lidstva.