Knižní novinky pro nadcházející zimu

Mary Roachová: Mozky pro armádu – pozoruhodný svět vojenské vědy

Kniha spisovatelky Mary Roachové Mozky pro armádu, která vychází v září v nakladatelství Práh, seznámí čtenáře poutavou formou se světem vojenské vědy a s vědci, kteří bojují proti jedněm z nejúkladnějších nepřátel dnešních vojáků – panice, vyčerpání, vedru a hluku. Odpoví na řadu zajímavých i nečekaných otázek: Jak zařídit, aby lidské bytosti i v extrémních podmínkách války zůstaly živé, příčetné, zdravé a neprolezlé parazity? V čem připomínají svatební šaty pyrotechnický oblek? Proč jsou pro mariňáky nebezpečnější krevety než žraloci?

V rámci výzkumu poškození sluchu a jeho vlivu na bojové schopnosti uskakuje autorka knihy Mary Roachová nepřátelské palbě po boku paintballového týmu amerických mariňáků. Vypravuje se do módního návrhářského studia armádní výzkumné základny v Naticku, aby se dozvěděla, proč zipy představují pro odstřelovače problém. Navštíví někdejší filmové studio, kde si budoucí medici cvičí ošetřování bojových ranění na hercích s amputovanými končetinami. A zavádí čtenáře na exkurzi do odvážného armádního světa, po které už se na dnešní vojenství nikdy nebudete dívat stejně.

Vydává Práh, 272 stran, doporučená cena 330 Kč

 

Laura Lindstedtová: Oneiron. Kniha o tom, co je po smrti

Sedm žen, každá z jiné země. V posmrtném meziprostoru, odkud se nedá dostat jinak než prostřednictvím slov, skrze vyprávění. Performerka Shlomith z New Yorku, účetní Polina z Moskvy, chudá Brazilka Rosa Imaculada, těhotná nóbl dáma Nina z Marseille, Holanďanka Vlbgis s rakovinou hrtanu, Maimuna ze Senegalu snící o kaeiéře modelky a teenagerka Ulrike ze Salzburgu se ocitnou kdesi v bílém prázdném prostoru. Čas, jak ho známe, přestává existovat. Tělesné potřeby pomalu vyhasínají. Jako první přijdou ženy o schopnost cítit bolest i vzrušení, brzy se nemohou dotýkat a postupně přestávají cítit i vlastní tělo. Co se stalo? Co je jejich osudem?

Vydává Argo, 392 stran, 398 Kč. Přeložila Barbora Musilová Špronglová.

 

Zimní pevnost – někdo musí Hitlera zastavit, aby nezískal atomovou bombu

Kniha Zimní pevnost amerického spisovatele a novináře Neala Bascomba představuje českým čtenářům poutavý špionážní příběh na pomezí literatury faktu a převyprávěné historie o největší sabotáži druhé světové války – o operaci, která zabránila Hitlerovi a nacistům získat ničivou atomovou bombu. Živé strhující vyprávění podložené pečlivým výzkumem je poctou odvaze, vynalézavosti a vlastenectví.

Píše se rok 1942 a nacisté jsou na nejlepší cestě stvořit jako první zbraň nevídané ničivé síly. Mají fyziky. Mají uran. Už potřebují jen získat dostatečné množství jediné látky: těžké vody, která se vyrábí v norském Vemorku, jediné továrně svého druhu na celém světě. Spojenci vědí, že továrnu musejí zničit. Ale jak mají proniknout do pevnosti, která je postavena na strmém útesu na jednom z nejchladnějších a nejnehostinnějších míst na Zemi? Na scénu vstupuje vynikající norský vědec Leif Tronstad, který dramaticky uprchne ze své vlasti, aby Spojencům prozradil, jak je továrna důležitá – a jak se dá infiltrovat.

Zimní pevnost čerpá z pokladnice přísně tajných dokumentů a dosud nezveřejněných deníků a dopisů samotných sabotérů. Vypráví poutavý příběh o vědci, jenž se stal vrchním špionem, o přežití v divoké přírodě, sebeobětování pro vlast, gestapáckých raziích, katastrofálních nezdarech a o operaci, která na poslední chvíli vzala Hitlerovi šanci získat atomovou bombu.

Neal Bascomb je autorem bestsellerů Lov na Eichmanna, The Perfect Mile (Dokonalá míle), Higher (Výš) a Red Mutiny (Rudé povstání). Za své knihy získal v USA několik celostátních ocenění.

Vydává Práh, 334 stran + 16 stran fotopříloha, doporučená cena 399 Kč

 

Marka Twain – Ztracený princ Margarín

Dosud nepublikovaný pohádkový příběh od světoznámého vypravěče Marka Twaina o odvážném chlapci Johnnym s názvem Ztracený princ Margarín vydává letos v říjnu společnost Euromedia v dětském nakladatelství Pikola. Zapomenutá pohádka vznikla před více než 130 lety v Paříži a její vydání znamená pro celý svět literární událost roku.

Jednoho večera, ve vzdálených 80. letech 19. století, se zrodil pohádkový příběh, který na své objevení čekal více než celé století. Tehdy, v jednom pařížském hotelu, si Mark Twain povídal se svými dcerami, když ho vyzvaly k vyprávění pohádky. A tak dnes již světoznámý autor sáhl po jednom z obrázkových magazínů, které měl po ruce, a nechal se inspirovat k příběhu o chudém a odvážném chlapci Johnnym, který rozumí řeči zvířat a nebojí se postavit samotnému králi. Příběh však zůstal nedopsán a ukrytý v archivu přečkal desítky let – až donedávna, kdy byl Twainův šestnáctistránkový rukopis objeven v jeho pozůstalosti. Nadaný tvůrce dětských příběhů Philip Stead se ho ujal a tvůrčím způsobem a s respektem k jeho tvůrci příběh dovyprávěl do pohádkového konce.

Vyšlo 13. 10. 2017, cena 299 Kč, počet str. 152, nakl. značka Pikola.

 

Lucie Lomová: Anča a Pepík 4

Vydejte se znovu do báječného myšího světa plného příběhů se šťastným koncem. V nakladatelství Práh vychází již čtvrté pokračování sebraných příběhů královny českého komiksu Lucie Lomové o dobrodružstvích a legraci, kterou zažívají myšky Anča a Pepík. Tyhle důvtipné myší děti z Ušína se už skamarádily s několika generacemi čtenářů, prošly se po divadelních prknech a prohnaly se obrazovkami v animovaném seriálu České televize.

Čtvrtý svazek sebraný komiksů zahrnuje příběhy z let 1996 – 1998. Čtenáře zavede samozřejmě znovu do domovského Ušína, dokonce do jeho tajemného podzemí. S myškami Ančou a Pepíkem se dostanou v balónu až do oblak, přenesou se do alchymistovy dílny v pohádkové minulosti, ale také až do předpeklí, kam se odvážné myšky vydají zachraňovat zesnulého rytíře Medarda. Tam i všude jinde budou  Anča s Pepíkem pátrat, zkoumat, objevovat, řešit, zachraňovat, vynalézat a odhalovat.

Anča a Pepík se “narodili“ v roce 1986, když si Lucie Lomová se starší sestrou Ivanou, dnes velmi uznávanou malířkou, na chalupě kreslily legrační postavičky a vymýšlely si k nim příběhy, stejně jako to s nimi v dětství dělal tatínek. Kromě toho v sobě měly roční zkušenost z USA, kde je jako děti okouzlily kreslené televizní grotesky i komiksy.

Nakladatelství Práh vydává od podzimu 2016 příběhy Anči a Pepíka v pětidílném souborném vydání, opatřeném ilustrovanými doslovy.

vydává Práh, 104  stran, doporučená cena 299 Kč

 

Dědečku, vyprávěj; Dědečku, už chodím do školy a Dědečku, ještě vyprávěj.

Trojice knih a audioknih o etiketě a etice pro děti od mistra etikety Ladislava Špačka vychází v novém jedinečném kompletu v rámci knižní akce Knihománie, která od 25. října do 26. listopadu 2017 představí největší knižní bestsellery letošního podzimu. Druhou zařazenou novinkou z pera Ladislava Špačka je publikace ETIKETA – moderní etiketa v praxi. Nejobsáhlejší příručka etikety, jaká kdy u nás vyšla, obsahuje komplexní soubor pravidel etikety ze všech oblastí lidského života.

Obě knihy vydává nakladatelství Mladá fronta.

 

Knihkupectví u osamělých srdcí anglické spisovatelky Annie Darlingové

Čtivě napsaný příběh má to, co má dobrá zábavná knížka mít – švih, vtip, překvapivé zvraty i příjemné rozuzlení…  Hlavní hrdinka Posy Morlandová pracuje v zapadlém knihkupectví a její velkou láskou je romantická literatura se šťastným koncem. Život jí ale připraví situaci, kdy musí odložit sladkou četbu stranou a postavit se realitě. Skončí to pro ni happy endem stejně jako v knížkách?

Vydalo nakladatelství Sofa Books

 

Příběh služebnice Margaret Atwoodové

Proslulý román, který kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová představila minulý týden i v Praze, vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které jako demokratický stát zanikly a na jejich území vznikla republika Gileád, nemilosrdný klerofašistický totalitní režim.  Z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, se stává otrok. Po sérii ekologických katastrof a jaderných útoků se nerodí děti, jen pár žen zůstalo plodných. Staly se z nich služebnice, které násobí reprodukční možnosti rodiny svého pána, k tomu byly vychovávány (jen teoreticky, samozřejmě, a bitím) a – hlavně – určeny. Paní domu dohlíží na to, aby úkon proběhl pravidelně jednou měsíčně, rychle, v klidu, beze slov a bez jediného projevu emocí, záporných, ale ani kladných.

Vydalo Argo, 348 stran, doporučená cena 298 Kč. Přeložila Veronika Lásková.

 

Jukito Kiširo: BOJOVÝ ANDĚL ALITA 1: ZREZIVĚLÝ ANDĚL                                                

Nakladatelství Crew právě vydává první část velkolepé sci-fi ságy o nebezpečné dívce-kyborgovi bez paměti. Tato legendární manga, stvořená Jukitem Kiširem, v Japonsku původně vycházela pod názvem Gunnm (v překladu „Sen o zbraních“). Až pozdější americké vydání přišlo s titulem, pod nímž ji dnes zná celý zbytek světa. Pod názvem Alita: Battle Angel vzniká i velká filmová adaptace, jíž se zhostili James Cameron v roli producenta a scenáristy a Robert Rodriguez jako režisér.

Na smetišti v té nejhorší části ghetta jménem Vrakoviště, hluboko pod tajemným vesmírným městem Salem, nachází kyberdoktor Daisuke Ido podivnou věc: dívčí hlavu. Je to pozůstatek kyborga, který spolu se svým tělem ztratil i paměť. Doktor hlavu vybaví novým a vysoce výkonným tělem a dá stvoření jméno – Alita.

Ovšem Alita má svá tajemství a minulost. Když je v ohrožení, probouzí se v ní znalost legendární školy bojových umění zvané Panzerkunst. Ve světě, kde neexistuje jiný zákon, než který si vybojujete sami, se Alita rozhodne být lovcem lidí a pronásledovat zločince. Ale dokáže v nelítostných soubojích přežít… a hlavně, dokáže si udržet svou lidskost?

Brožovaná, 452 černobílých stran, 489 Kč.

 

Hra o trůny George R. R. Martina v novém vydání. Píseň ledu a ohně I. přeložila Michala Marková

V novém vydání a novém překladu vychází slavná sága Píseň ledu a ohně amerického spisovatele George R. R. Martina, která se proslavila zejména díky seriálu Hra o trůny. Stal se nejsledovanějším seriálem všech dob. Knižní předlohu lze bez nadsázky označit za nejdůležitější fantasy od Tolkienova Pána prstenů.

Argo získalo práva na vydání dosud neukončené ságy pod podmínkou nového překladu, protože ten původní, dvacet let starý již nedosahuje nynějších kvalitativních standardů. Nakladatelství angažovalo své tři elitní překladatele, Michalu Markovou, Dominiku Křesťanovou a Petra Kotrleho, kteří rozsáhlé dílo znovu přeloží. Spolupracují i na nové terminologii, a to nejen spolu, ale také s týmem fanouškovského serveru Icefire.cz. Druhý díl, Střet králů, v překladu Dominiky Křesťanové právě prochází poslední fází korektur a na pulty knihkupectví se dostane ještě před Vánocemi. Třetí díl (překlad Petr Kotrle) vyjde začátkem příštího roku, zbylé dva pak do konce prvního pololetí 2018.

 

Fullmetal Alchemist – Ocelový alchymista 1

Díky nakladatelství CREW se do rukou tuzemských příznivců legendárních japonských komiksů konečně dostává české vydání jedné z nejúspěšnějších mang všech dob, série Fullmetal Alchemist – Ocelový alchymista.  Sedmadvacetidílná manga, podle které vznikly dva alternativní animované seriály, spousta počítačových her a několik filmů, vyjde postupně – vždy 4 knihy ročně.

Snažili se jen zachránit svou matku… ale alchymistický rituál se jim vymknul z rukou. Edward Elric přišel o ruku a nohu a jeho mladší bratr Alphonse se stal pouze duší, uvězněnou ve staré zbroji. Po tomhle už jim nezbylo moc možností. Edward se dal do služeb vlády, aby coby oficiální alchymistický bojovník našel jedinou věc, která by mohla jeho bratrovi vrátit tělo – legendární Kámen mudrců…. Právě takhle začíná Fullmetal Alchemist – Ocelový alchymista. Dominantní postavou je především Alphonse Elric. Obří bojová zbroj s duší dítěte. I přes nebezpečnost je to právě on, kdo do příběhu vnáší pozitivní emoce. A je to taky on, o jehož záchranu celou dobu jde.

„Série má všechno, co od mangy očekáváte,” říká Petr Litoš z nakladatelství CREW. Fascinující a nejednoznačný svět, velké padouchy s uvěřitelnými motivy, efektní bojový systém, velkolepé dobrodružství, tajemství i překvapení… a především emoce. Silné a věrohodné emoce.“

Brožovaný, 188 černobílých stran, 199 Kč

 

Velký vysvětlovač – složité věci popsané jednoduchými slovy pro malé a velké čtenáře. Doporučuje i Bill Gates!

Velký vysvětlovač je kniha, která potěší všechny malé i velké zvědavce. Autor Randall Munroe na jejích stránkách co nejjednoduššími slovy popsal velmi složité stroje, zařízení, události, jevy a procesy tak, aby to pochopily i malé děti. A tak se čtenáři dozví, jak a proč se na Mars vysílá vesmírné vozítko, co dělá s prádlem sušička, ale také třeba jak funguje americká ústava nebo proč Země není úplně kulatá. Každý vysvětlovaný předmět nebo proces doprovází názorná ilustrace s jednoduchými popisky a vysvětlivkami. Kniha Velký vysvětlovač zaujme netradičním způsobem zpracování témat i jednoduchým jazykem přizpůsobeným vnímání a slovní zásobě dětí. Ačkoli kniha je určena nejen jim!

 Velký vysvětlovač hravým způsobem využívá 1000 nejběžnějších slov a jejich variací. Při sestavování českého slovníku vycházel překladatel Jiří Petrů z databáze internetových textů, zejména blogů, diskuzí a jiných stránek psaných neformálním jazykem. Cílem bylo vyhnout se knižní češtině a vystačit jen s jednoduchými slovy používanými v každodenní řeči. Ta pak různě kombinuje a ohýbá, a tak vzniká například „tlačič vody“ (čerpadlo) nebo počítačový „myslič“ (procesor). O knize se pochvalně vyjádřil i zakladatel softwarového gigantu Microsoft, miliardář a filantrop Bill Gates na svém blogu Gates Notes: „Je to skvělý nápad. Pokud nemůžete něco jednoduše vysvětlit, opravdu tomu nerozumíte. A Randall Munroe je pro tento případ opravdu vhodný – je to bývalý odborník na robotiku NASA, který se nyní živí kreslením humorných komiksů a psaním knih.”

Randall Munroe: Velký vysvětlovač. Přeložil Jiří Petrů. Vydává Práh, 64 stran, doporučená cena 399 Kč

 

Jack Canfield, Mark Victor Hansen a Amy Newmarková: Slepičí polévka pro duši: Opravdová láska – 101 dojemných i humorných příběhů o lásce a milování

Nejnovější přírůstek do oblíbené knižní řady Slepičí polévka pro duši s názvem Opravdová láska potěší čtenáře 101 dojemnými i humornými příběhy o lásce a milování. Některé z nich pobaví, jiné dojmou k slzám. Všechny však zahřejí u srdce a možná i povzbudí ty, co jsou nyní vlivem životních okolností sami. Kniha, která vychází v nakladatelství Práh, přináší historky o prvních setkáních, krásném období zamilovanosti, nejrůznějších žádostech o ruku, o životě v manželství, druhých šancích… i o loučení.

Vydává Práh, 434 stran, doporučená cena 299 Kč

 

Domů ze slunečných stepí

Oceňovaný izraelský spisovatel Uri Orlev vypráví dětem dobrodružný válečný příběh malého chlapce

Odvážný a statečný je pětiletý Eljuša, hlavní hrdina nové knížky Uri Orleva Domů ze slunečných stepí. Musí opustit milovanou hračku a spolu s ní i život, jaký dosud znal. Začíná druhá světová válka a jeho rodina na poslední chvíli prchá před německou armádou. Eljuša se spolu s maminkou, dvěma staršími sestrami a malým bratříčkem vydává na pozoruhodnou cestu do Kazachstánu, kde v tamních slunečných stepích na ně čeká nový život. Z Eljuši se postupně stává velký kluk, najde si přátele mezi muslimskými dětmi v malé kazašské vesnici a naučí se postarat o novou domácnost a o svou rodinu. Jeho podnikavá maminka využívá všech svých talentů k tomu, aby děti uživila, za výslužku vyhrává na balalajku na rodinných oslavách v širokém okolí a věhlas a vážnost si získá díky podivuhodné schopnosti číst budoucnost z tarotových karet. Na konci války se děti s maminkou znovu vydávají na cestu, tentokrát míří do nové domoviny – budoucího Státu Izrael.

Izraelského spisovatele Uri Orleva (1931), nositele Ceny Hanse Christiana Andersena z roku 1966, si čeští čtenáři oblíbili již knihami Ostrov v Ptačí ulici a Běž, chlapče, běž (Práh, 2013, 2014). Vedle toho dalších více než třicet Orlevových titulů bylo přeloženo do čtyřiceti jazyků po celém světě.

Vydává Práh, 240 stran, doporučená cena 330 Kč

 

Dmitry Glukhovsky: Povídky o vlasti

Anotace: Ruská satira má hluboké kořeny. Již sám název této knihy je ironickým odkazem na podobnou sovětskou tradici malých, povětšinou oslavných próz. Autor však píše o zcela jiné vlasti, než byla ta sovětská, a jeho povídky mají leckdy podobu politických thrillerů. Z různých úhlů rentgenuje ruskou „demokracii“ z počátku 90. let minulého století, odkrývá panoptikum lidských typů, počínaje společenskou smetánkou přes realitu zbohatlického života „nových Rusů“, vztahy uvnitř vědecké komunity nebo myšlenkově deviantně účelové prostředí reklamní agentury. Svůj sociální ostrovtip a sžíravý sarkasmus ale nemilosrdně cílí i do prostředí „obyčejných“ lidí. Jak sám říká: „Neposkytuji jednoznačné odpovědi, spíše nepříjemné otázky a nutím čtenáře zamyslet se nad tím, jaká je ve skutečnosti naše vlast, co to vlastně je ruský patriotismus a kdo opravdu naši zemi řídí…“

Vydává Knižní klub, 224 stran, cena 249 Kč

 

Stefan Ahnhen: Oběť bez tváře

Anotace: Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi – série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích. POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…

Vydává Knižní klub, 496 stran, cena 399 Kč.

 

Liane Moriarty: Šílené výčitky

Anotace: Novinka od autorky Sedmilhářek a Manželova tajemství je konečně tu! Pedantská účetní Erika a bohémská violoncellistka Clementine toho mají společného jen málo, ale přesto jsou prakticky odjakživa nejlepší kamarádky. Jenže zatímco bezdětná Erika by pro Clementine strčila ruku do ohně, nábožně lpí na každém slovu své kamarádky a s oblibou jí radí, jak vychovávat dcery, Clementine se do téhle role nechala kdysi vmanévrovat svou soucitnou matkou a po většinu času jí ta její otravná obdivovatelka pořádně leze na nervy. A pak je jednoho krásného, slunečného dne pozve obě i s jejich manžely, Samem a Oliverem, Eričin soused na grilování. Co se na nějaké obyčejné garden party mohlo přihodit tak strašného, že teď všichni litují, že pozvání přijali? A hlavně – čí je to vina?

Vydává Ikar, 456 stran, cena 399 Kč.

 

Sto růží v bidetu

Lída Engelová s humorem vzpomíná na padesát let života v divadle, v rozhlase a na divadelních cestách od Londýna po Sankt Petěrburg

Kniha vzpomínek Lídy Engelové, jedné z prvních českých režisérek, Sto růží v bidetu potěší několik generací čtenářů. Starší pamětníci si rádi znovu vybaví události, jež sami prožili. Mladším „nepamětníkům“ se odkryjí nové netušené souvislosti. Ctitelé divadla si připomenou řadu zajímavostí z historie za poslední půlstoletí. Sami divadelníci ocení postřehy z prostředí jim tak důvěrně známého. Součástí pozoruhodné knížky, kterou vydává nakladatelství Práh, je více než 100 unikátních divadelních fotografií

Vydává Práh, 256 stran, doporučená cena 295 Kč

 

Světový bestseller Popel Londýna

Strhující krimi v historických kulisách Londýna konečně v češtině!

Andrew Taylor, nejuznávanější britský autor žánru historické krimi, ve svém novém románu Popel Londýna od první stránky vtáhne čtenáře do napínavého příběhu, který se odehrává v Londýně v roce 1666. Plameny dosud největšího požáru v historii Londýna zachvátily katedrálu sv. Pavla a odkrývají tajemství, která měla zůstat skrytá. Uprostřed chaosu je nalezena mrtvola muže se svázanýma rukama za zády a bodnými ranami na krku. Jak ale najít vraha, když většina obyvatel sama bojuje o přežití? Všemu přihlíží James Marwood, syn odsouzeného zrádce a neochotný vládní informátor, který je donucen pachatele najít. Marwood je brzy vehnán do mimořádného nebezpečí, ale i náruče záhadné mladé ženy, kterou před plameny zachránil. Řádění vraha však ještě není u konce a další oběť na sebe nenechá dlouho čekat.

Čeští čtenáři tvorbu Andrewa Taylora dobře znají – Anatomie duchů, Malý Američan, Němý… Krimi romány svému autorovi přinesly řadu úspěchů a literárních cen, například je několikanásobným držitelem prestižního žánrového ocenění „Daggers“ (dýky), které každoročně uděluje britská asociace autorů detektivek. Kromě historických detektivek a psychologických thrillerů píše Taylor také literaturu pro děti a mládež a různé kritiky či eseje o detektivním žánru.

Vydává Práh, 424 stran, doporučená cena 379 Kč

 

Mariel Hemingwayová ve spolupráci s Benem Greenmanem: Slunce vyšlo – Jak jsem překonávala rodinné dědictví duševních nemocí, závislostí a sebevražd

Tři sestry a slavné příjmení Hemingwayová. Zátěž, nebo výhoda? A na bedrech všechna rodinná stigmata: duševní nemoci, alkoholismus, sebevraždy, smrtelné nemoci, patologické vztahy… Jaké to je patřit do rodiny Hemingwayových a na každém kroku se setkávat s odkazem slavného dědečka odhaluje Mariel Hemingwayová v knize Slunce vyšlo. 

Knižní podoba pamětí Mariel Hemingwayové odtajňuje čtenáři nejen pravdu o tom, zda byly Hemingwayovy deprese neoddělitelnou součástí jeho geniality; zda jeho smrt souvisela s alkoholem nebo s impotencí, s mylným pocitem nesmrtelnosti nebo s obyčejným strachem. Ale také se díky autorčině herecké kariéře v Hollywoodu dostanete přímo „na plac“ této nejproslulejší továrny na sny. Mariel Hemingwayová strhává z očí brýle mámení, naprosto otevřeně mluví o hollywoodských praktikách, zvláště těch, kterými musí projít mladé, začínající herečky, aby dostaly roli, aby nastartovaly svoji hereckou kariéru či se v ní udržely. A slavnými filmovými jmény se to v knize jenom hemží – Meryl Streepová, Tom Hanks, Woody Allen, Robert De Niro…

„Jak si někdo může myslet, že dědečka opravdu zná? Jak mohou bez jediného důkazu nahlas spekulovat o jeho vnitřním rozpoložení? Přesto se v tisku takové věci neustále omílaly. Můj příběh je v některých ohledech výjimečný, protože moje rodina žila pod dohledem veřejnosti. Neuběhne jediný den, aby někdo v souvislosti se mnou nezmínil Ernesta Hemingwaye,“ vypráví Mariel Hemingwayová o tom, proč se rozhodla knihu Slunce vyšlo napsat. 

Vydává Práh, 359 stran + 16 stran fotopříloha, doporučená cena 359 Kč

 

Haruki Murakami: Birthday Girl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…

Vydává Odeon, 80 stran, cena 249 Kč.

 

Jodi Picoultová: Velké maličkosti

Co byste poslechli vy – příkaz, nebo svoje svědomí? Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdopleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?

Vydává Ikar, 528 stran, cena 399 Kč.

 

Jacobsová Anne: Panský dům 1

PANSKÝ DŮM – MOCNÁ RODINA – TEMNÉ TAJEMSTVÍ Augsburg 1913 Mladá Marie nastupuje jako kuchyňská pomocnice v impozantní vile, sídle průmyslnické rodiny Melzerů. Zatímco si děvče ze sirotčince vydobývá své místo mezi personálem, panstvo si užívá zimní plesové sezony, v níž má být uvedena do společnosti nejmladší, krásná dcera Katharina. Jenom Paul, dědic rodiny, se drží stranou společenského mumraje – dokud nepotká Marii… Panský dům je první díl plánované trilogie.

Vydává Knižní klub, 464 stran, cena 399 Kč.

 

Pedram Shojal: Městský mnich

Východní moudrost a moderní zkratky k zastavení času a nalezení úspěchu, štěstí a klidu V této mimořádné knížce nachází tolik čtenářů odpovědi na svoje problémy, že rozhodně nepřekvapuje její ohromný úspěch. Autor, Američan indického původu, vystudoval východní medicínu a zná problémy západního životního stylu plného stresu, tedy nedostatek času, peněz i životní energie, osamělost a problémy se spánkem a nadváhou. Velmi dobře umí propojit dávné tradice Východu s poznatky Západu a zapojit je do své praxe. Dílo se krátce po vydání stalo bestsellerem New York Times.

Vydává Pragma, 296 stran, cena 279 Kč.

 

Ian McEwan: Skořápka

Trudy podvádí Johna, svého manžela. Bydlí stále v domě, v němž John kdysi vyrůstal a kde mladí manželé strávili první měsíce svého svazku. Vila je zchátralá, ale v lepší londýnské čtvrti má i tak nedozírnou hodnotu. Snílek a básník John zde však už nebydlí. Trudy se místo něj schází s jeho bratrem, naprosto banálním Claudem, a spolu vymyslí jednoduchý plán, jak se Johna zbavit. Jejich intriky však sleduje nečekaný svědek: zvídavý, chytrý a všetečný devítiměsíční obyvatel Trudina lůna…

Vydává Odeon, 200 stran, cena 249 Kč.

 

Lucy Foleyová: Pozvánka

Řím roku 1953. Novinář Hal hledá ve Věčném městě rozhřešení za svou temnou minulost. Jednoho večera se náhodou ocitá na večírku místní smetánky, kde se seznamuje se záhadnou Stellou. Byť oba mladí lidé pocházejí z naprosto odlišného prostředí, přitahuje je to k sobě jak dva magnety. Na krátkou chvíli, na jednu noc, zakusí nový život, aby se rozešli s vědomím, že už se nikdy v životě neuvidí. Nečekaně se však setkávají o rok později, když Hal přijme nabídku napsat reportáž z opulentní plavby, kterou italská hraběnka se svými přáteli hodlá podniknout podél pobřeží italské Riviéry na filmový festival v Cannes. Na palubě se shromáždí nejznámější umělci a filmové hvězdy tehdejší doby, Hala však zajímá pouze jediná osoba – Stella. A přestože minulost každého na palubě je ve značném rozporu s jejich vnějším pozlátkem, nejvíc toho skrývá Stella. Jak Halova posedlost Stellou roste, je čím dál odhodlanější udělat z ní stejnou dívku, kterou byla oné noci – tedy dívku, která není spoutána vlastní minulostí.

Vydává Ikar, 336 stran, cena 299 Kč.

 

Lorna Byrneová: Andělé na dosah

Irská autorka Lorna Byrneová (1953), která má výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi, je českým čtenářům dobře známá už od doby, kdy u nás vyšla její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech. Rázem si získala nesmírné množství příznivců a obdivovatelů. Stejnou popularitu má volné pokračování pod názvem Schody do nebe, kde autorka – v té době již světově proslulá – čtenáře mimo jiné seznamuje s různými typy andělů a úlohou, jakou hrají v lidském životě. Ve svém dalším díle Andělské poselství naděje se obrátila přímo ke čtenářům s doporučeními, jak mohou oslovit anděly s prosbou o pomoc. Nesmírně upoutalo i následující autorčino dílo Nebeská láska. Nadšené a vděčné reakce čtenářů dokazují, že Lorniny knihy přinášejí lidem posílení a nesmírnou naději.

Vydává Pragma, 328 stran, cena 279 Kč.