Kar

Právě vyšel román Miloše Urbana KAR

Kar je dlouho očekávanou novelou spisovatele Miloše Urbana. Podtitulem knihy je Pohřební hostina za jedno město. Autor novely podle níž vznikl oceňovaný film Hastrman, do své novinky neopomenul zahrnout hromadu mrtvol a ostré zuby.

V Karlových Varech dojde k obludné události: žena roztrhá muže svými zuby a pak spáchá sebevraždu. Nebylo prokázáno, že by se ti dva znali. Po nějaké době se stane podobná věc. Na golfovém hřišti zabije muž ženu její vlastní odpalovací holí, uhryže a pozře její prsa a poté vběhne pod auto. Nikdy předtím se neviděli. Do Varů, svého rodného města, se po dlouhé době vrací Julián Uřídil. Ne na stálo, ani jako lázeňský host, ale jako autor knih, v nichž se odehrávají podobné zločiny. Minulost, na niž chtěl zapomenout v Praze, se mu však ve Varech spolu s dalšími kousavými vraždami vrací jako bumerang. Souvislost mezi množícími se případy nenachází, zato se nepochopitelně ocitá v jejich bezprostřední blízkosti. Tak, jak byl pozván on, teď musí pozvat do Karlových Varů člověka, kterého už nikdy nechtěl vidět. To je ve stručnosti synopse Urbanova novinky Kar

Miloš Urban (1967) je autorem řady románů, povídek a novel, z nichž mnohé si našly cestu i k zahraničním čtenářům. Z jeho tvorby nejvíce zaujaly romány Sedmikostelí (Argo 1999 a 2014), Santiniho jazyk (Argo 2005), Lord Mord (Argo 2008) nebo Praga Piccola (Argo 2012). Poslední román, milostná novela Závěrka, vyšel v roce 2017 a těší se čtenářské oblibě. Podle knihy Santiniho jazyk vznikl televizní film Jiřího Stracha (2011), podle románu Hastrman film v režii Ondřeje Havelky, který získal ocenění Český lev 2018 ve čtyřech kategoriích.