Janoušek

Jiří Janoušek: Byl jsem u toho… s Ledlem, Werichem i Hušákem

Tři reportážní příběhy, tři různé osudy mužů, kteří se zapsali do dění v české společnosti. Každý v jiné oblasti a jiným způsobem. Jak proběhlo Lendlovo stoupání na tenisový trůn? Jaký byl Werich na sklonku svého života? A proč vsadil Hušák Sazku do hry o arénu?  Všechny příběhy nové knihy Byl jsem u toho spojuje mistrovství vypravěče, známého publicisty Jiřího Janouška, mimo jiné také spoluautora knižních vydání rozhovorů Na Plovárně.

„Těžko říct, co mě na těch třech příbězích tak přitahovalo. Werichovo tušení blížící se smrti?  Hušákova touha zapsat se do dějin a furiantská posedlost mít ve všem pravdu? Lendlův přesně kalkulující mozek, sebekázeň a odhodlání být pánem svého osudu? Snad alespoň v  pozadí jsou znát stopy domácích poměrů, ve kterých se ty příběhy odehrávaly: Werichova samota v bezčasí sedmdesátých let. Lendlovy peníze a sláva v konfrontaci s rostoucí bezradností bývalého režimu v letech osmdesátých.  A  Hušákovo  podnikání mezi pomníky privatizačních omylů s jejich zamotaným právním stavem na začátku nového tisíciletí,“ říká Jiří Janoušek o své knize Byl jsem u toho, která v říjnu vychází v nakladatelství Práh.

Jiří Janoušek (1943) je známý český novinář a publicista. Absolvoval pražskou FAMU a Institut politických věd v Paříži (1969). Během studií přispíval do časopisu Mladý svět, kde pak pracoval 14 let jako reportér. V roce 1983 vedl zakázkové oddělení Filmového studia Barrandov, v letech 1984–1991 byl ředitelem Československého filmexportu. Od roku 1991 působil v reklamě, zprvu ve vedení nadnárodních agentur MARK BBDO a HAVAS. V roce 2005 byl zvolen ředitelem Asociace komunikačních agentur, kde působil do roku 2014. Několik let zastupoval reklamní průmysl zemí střední a východní Evropy v řídícím výboru Evropské asociace komunikačních agentur se sídlem v Bruselu. Jeho první publikace se věnovaly nové vlně čs. filmu: Tři a půl (Forman, Chytilová, Jireš, Juráček) z roku 1965 a Tři a půl podruhé (Schorm, Němec, Passer, Vachek) vydaná v roce 1968. Z reportérské práce vychází řada publicistických knih (Hvězdy z masa a kostí, Na vlastní kůži, Tváře bez svatozáře, Rozhovory s Janem Werichem aj.). Připravil také literární verze Ebenových televizních rozhovorů Na plovárně, jejichž výběr uspořádal do zatím pěti vydaných svazků.