Jeden ze sálů Baletu Národního divadla ponese jméno svého dlouholetého šéfa Petra Zusky

V místě, kde dříve stál klášter, dnes špičkoví tanečníci Baletu ND připravují nové premiéry. Jedna ze zkušeben nese jméno českého tanečníka, choreografa a bývalého uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky. Je to jeden z darů, který Balet ND přichystal k umělcovým padesátým narozeninám.

Druhý sál byl přejmenován podle tanečníka, choreografa i pedagoga Augustina Bergera. Ředitel ND Jan Burian, umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz a choreograf Petr Zuska včera slavnostně přejmenovali tyto dva sály.

V roce 1313 koupil řád sv. Dominika od sv. Anny pod Petřínem rozsáhlý komplex, který dodnes stojí na Anenském náměstí v Praze. Dominikánky na místě vystavěly kostel sv. Anny v gotickém slohu a také klášter, který se roku 1616 dočkal renesanční přestavby. Řádové sestry zde přebývaly do roku 1782, kdy byl jejich klášter císařem Josefem II. zrušen. Komplex však dnes slouží tanečníkům a také správě Baletu ND. V místě, kde dříve byla rajská zahrada, stojí dnes nově zrekonstruované sály, ve kterých špičkoví tanečníci připravují nové premiéry. Historie architektury i tance pokračuje a nyní jsme svědky přejmenovávání těchto sálů. Jeden z nich ponese jméno Augustina Bergera, tanečníka, choreografa a uměleckého šéfa s celosvětovým působením (La Scala, Metropolitní opera, Vídeň, Petrohrad, Londýn, Drážďany, Varšava), který na jevišti ND tančil ve více než 1800 představeních a 27 let byl šéfem Baletu ND (1885–1900 a  1912–1923). Druhý sál ponese jméno Petra Zusky, tanečníka, choreografa, uměleckého šéfa Baletu ND (2002–2017), jenž 15 let utvářel svébytnou podobu souboru, vyprofiloval jeho osobitý a široký repertoár a který se zasloužil o vybudování obou zkušeben za svého působení v čele Baletu ND.

Foto Serghej Gherciu