je to tu

Je to tu. Ve Švandově divadle uvedou tragikomedii o životě a smrti.

Tragikomedii Je to tu věnovanou posledním věcem člověka chystá ve Studiu Švandova divadla režisérka Viktorie Čermáková. Komorní hra o třech dějstvích od momentálně nejhranější současné britské dramatičky Caryl Churchill tu bude mít premiéru 22. října.Je málo věcí v životě, které jsou naprosto jisté. Kromě vlastní smrti. Naštěstí ani na něco tak osamělého, jako je smrt, nejsme sami – nemusíme být… I o tom vypráví pozoruhodná hra Je to tu (Here We Go) autorky Caryl Churchill (1938), která se řadí k nejlepším britským dramatikům od Shakespeara po Becketta.

„Co bude, až to přijde? Jak se o nás bude mluvit na našem pohřbu? Z čeho máme strach a k čemu je dobrý humor? Co je po smrti? Co ještě zbývá říci nebo udělat? Tyhle a další otázky najdeme ve hře Caryl Churchillové,“ říká režisérka Viktorie Čermáková. „Její hra vypráví mimo jiné i o tom, že možná právě teď je ten pravý čas zamyslet se nad tím, jakými činy, myšlenkami a emocemi dláždíme svou cestu,“ říká režisérka.

„Je to tu je první inscenací v rámci tematického cyklu „Intimita – Anonymita – Agresivita“ Studia Švandova divadla. Zkoumá téma lidské intimity a pozornost diváků obrací k problematice posledních věcí člověka dnešní doby,“ dodává dramaturg Libor Vodička.

Těšit se tedy můžeme na nečekaně pojaté téma, silnou myšlenku, vybroušené repliky i na herecké obsazení. To tvoří Robert Jašków, Tomáš Petřík, Andrea Buršová, Tomáš Červinek a hostující Miluše Hradská. Za pozornost stojí také scéna a kostýmy Barbary Wojtkowiak, pohybová spolupráce Halky Je Třešňákové a hudba, pod níž je podepsán muzikant a komiksový autor Myko. Hru přeložila Lucie Kolouchová.

 

Premiéra hry Je to tu ve Studiu Švandova divadla je v sobotu 22. října, první a druhá repríza jsou naplánovány na 26. října a 3. listopadu.

foto: Štěpán Pech