traband

Jarda Svoboda z Trabandu míří s deskou SOLO do Malostranské besedy

Již v úterý 7. března večer navštíví Malostranskou besedu zpěvák, skladatel, textař, multiinstrumentalista a kapelník skupiny Traband Jarda Svoboda, aby zde divákům představil své nové sólové album. Novinka nese název SOLO a svou atmosférou navazuje na desku Přítel člověka vydanou kapelou Traband v roce 2007. Koncert, který startuje ve 20,30 hodin, podpoří i Holy Fanda & The Reverends.

Deska SOLO obsahuje deset písní a svou podobou navazuje na album Přítel člověka, které Jarda Svoboda připravil s kapelou Traband v roce 2007. Podobně jako na něm je i na aktuálním SOLU možné slyšet specificky znějící harmonium, které utváří hlavní atmosféru desky. Doplňuje ho autoharfa, další neobvyklý a dnes pozapomenutý nástroj podobný citeře, dále baskytara, mandolína a rytmické nástroje. Jde o osobité a pestré album, které stojí za to si poslechnout.

Jarda Svoboda je zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista, které fanoušci mohou znát například z folk-rockového uskupení Traband. Ale jeho hudební působnost je mnohem širší. S kapelou Otcovy děti vydal 2 alba, s Trabandem 9 alb, se Zuby nehty 1 album. Autorsky spolupracoval s Michalem Horáčkem (CD Tak to chodí, 2003), s Václavem Koubkem (CD Každej pes, 2004), Divadlem bratří Formanů (Obludárium, 2005, Klapzubova jedenáctka, 2007), s The Tap Tap (Moje volba, Nefňuka 2016) a dalšími. Od roku 2007 vystupuje i sólově, na koncertech se většinou doprovází na harmonium. Jako hráč na harmonium je též členem kapely Květovaný kůň (CD Zapomenuté písně, 2016) a hostuje v kapele The Reverends písničkáře Fandy Holého (CD Konec cesty, 2015).

SOLO nevyniká pouze nástrojovým složením, ale upoutá i svými texty. Skladby jsou velmi osobní a dominují jim básnické texty. Spíše než o formu tu ale jde o celkové sdělení, které nahrávky nabízí. Většina z nich je někomu přímo určena, namátkou skladba slova je věnována Václavu Havlovi.

foto: wikipedia.org