Industriální prostor Papírny Plzeň oživí moderní tanec

Na konci listopadu, tedy přešně 25. a 26. proběhne v prostoru Papírny Plzeň světová premiéra taneční inscenace I CERTAINLY EXIST/Spot the difference Markéty Vacovské, která se věnuje tématu vlastní identity jedince na příběhu dvou jednovaječných dvojčat.

„Někdy si přejete být s někým dohromady a říkat my, někdy Vás to irituje a přejete si vystupovat pouze sami za sebe. Nejlepší předlohou pro přemítání o takových pocitech se nám staly Vlasta s Jitkou, identická dvojčata. Použitím herního termínu „Spot The Difference – Hledej rozdíly“ nabízíme prostor pro hledání rozdílů i podobností a klademe si otázku – co znamená celoživotní soužití s druhou bytostí, “ říká režisérka představení Alexandra Macháčová.

Kromě taneční složky, je velmi významnou součástí inscenace také živé vystoupení známého slovenského kytaristy a skladatele Davida Kollara, světové špičky mezi progresivně rockovými i ambientními muzikanty a italského trumpetisty Paola Raineriho, který kombinuje skandinávské nu-jazzové vlivy s psychedelickým rockem a experimentálními improvizacenemi.

„Kdybych chtěla skrze tanec dojít k extázi, určitě bych si k tomu pustila Davidovu hudbu. Svým pojetím hudby dokáže vytvářet široké emoční plochy, různé atmosféry, nekonečné beaty, zvuky, ruchy, které se vymykají veškerým hudebním cliché,“ vysvětluje svůj vztah k Davidově hudbě Markéta Vacovská. Ačkoliv nejde o tradiční pojetí site-specific projektu, vychází scéna Petry Vlachynské a lightdesign Martina Špetlíka požadavkům Markétiny choreografie – zdůraznění hravosti a jedinečnosti prostoru skrze tělo a zasazení performera do prostoru bez užití klasických divadelních principů.

„S Markétou jsme spolupracovaly na několika projektech a co jsem mohla vypozorovat je, že Markéta nezná fyzický limit. To, jakým způsobem fyzicky „mluví“ na jevišti je pro mě jako realita přepasírovaná přes jiný časoprostor. Je to přesné, sdělné a opravdové, procezené extází i katarzí, „ popisuje scénografka Petra Vlachynská. Inscenace je také doplněna o projekce. Na přípravách se aktivně podílejí studenti Západočeské univerzity.