Rusalka

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram pomáhá v obnově vily Rusalka

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se ve spolupráci s rodinou A. Dvořáka, zejména Mgr. Hanou Kakešovou, pravnučkou Mistra, rozhodl podpořit vilu Rusalka a v rámci svého programu pořádá v pátek 20. května Benefiční koncert na její obnovu. Během večera vystoupí Heroldovo kvarteto, klavírní virtuosové prof. Ivan Klánský se synem Lukášem Klánským a houslistka Pavla Tesařová. Koncert se koná v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami od 19 hodin. Součástí benefiční akce bude i zpřístupnění vily Rusalka veřejnosti za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka, a to od 15 do 18 hodin.

Vila Rusalka ve Vysoké u Příbrami se stala dlouholetým letním sídlem Antonína Dvořáka. Pořadatelé věří, že benefiční koncert, na němž prestižní umělci vystoupí bez nároku na honorář a jehož celý výtěžek bude věnován na obnovu vily, se stane nejen festivalovou tradicí, ale přispěje k tomu, že vila a její okolí získá opět krásu z dob života Antonína Dvořáka.

Letní sídlo Antonína Dvořáka Vila Rusalka bylo vybudované v roce 1884. Jedná se o památku významnou svou architektonickou a historickou hodnotou, spojenou se životem a dílem Antonína Dvořáka v letech 1884 -1904. Během dvacetiletého pobytu Dvořáka a jeho rodiny zde vznikla řada děl světového významu. Vila byla i svědkem společenských setkání významných osobností tehdejšího hudebního života a Dvořákových přátel. Od 50. let slouží jako malé rodinné muzeum vybavené původním zařízením Dvořákovy rodiny.

Mgr. Hana Kakešová doplňuje: „Jako potomci Antonína Dvořáka cítíme velkou odpovědnost za budoucnost Vily Rusalky a její zachování pro další generace. Vážíme si odkazu našeho slavného dědečka a pradědečka a snažíme se této památce vrátit její důstojnou podobu. Pomocí dotačních programů státních institucí, sponzorských darů a také svým přičiněním prochází vila rozsáhlou rekonstrukcí. Jsme vděčni za jakoukoliv finanční podporu a proto jsme s povděkem přijali velkorysou nabídku interpretů bezplatně vystoupit na benefičním koncertu a také ochotu festivalového vedení zařadit koncert do programu Hudebního festivalu A. Dvořáka v Příbrami. Věříme, že se podobné koncerty budou opakovat i na dalších ročnících tohoto festivalu,“ Marie Kakešová, pravnučka Antonína Dvořáka.