Hilary Mantelová

Hilary Mantelová: Zavraždění Margaret Thatcherové

Oceňovaná autorka Hilary Mantelová se – po objemných románech zasazených do minulosti Británie – v kratších textech vrací do přítomnosti. Povídky v tomto souboru vycházely vesměs v časopisech a antologiích, ale tvoří podivuhodně kompaktní celek. Hilary Mantelová v nich opět osvědčila svou schopnost přesné charakteristiky osob i prostředí a náznaku skrytých dramat v mezilidských vztazích.

Žena prožívající nenápadný kulturní šok v rigidním islámském prostředí; manžel, jehož pokus o nevěru končí nečekanou katastrofou; spisovatelka na ponuré cestě za svými čtenáři; imigrantská služebná, týraná synem svých zaměstnavatelů; obyvatelka klidné anglické čtvrti, zažívající nečekaně důvěrné chvíle s profesionálním zabijákem; rodina, kterou ničí anorexie jedné z dcer – to jsou někteří hrdinové povídek, v nichž se všední, byť emocionálně vypjaté situace střídají s drásavými domácími tragédiemi i úvahami nad mnohostí světů, skulinami mezi životem a smrtí a paralelními realitami.

Hilary Mantelová je vynikající britská prozaička. Jako vůbec první literát získala dvakrát po sobě prestižní literární cenu Man Booker Prize za tituly Wolf Hall (česky Argo, 2010) a Předveďte mrtvé (Argo, 2013). Je ovšem i autorkou řady dalších románů, z nichž se dočkal českého překladu prozatím ještě temně groteskní text Za temnotou (Argo, 2012). Její nejnovější povídková sbírka vyvolala značnou pozornost především díky zdánlivě rouhačskému titulnímu příběhu; čtenáři, kteří neulpívají na povrchnostech, však vnímali především mimořádnou literární úroveň celého souboru.