Havel tančící i s Hrabalem pijící

Čtyři desítky fotografií Václava Havla vystavuje České centrum Praha v Rytířské ulici. U příležitosti nedožitých Havlových osmdesátin bude výstava příští rok putovat po Českých centrech v zahraničí.

Snímky pocházejí z let 1993-2003, tedy z doby, kdy byl Havel prezidentem České republiky. V těch letech se od něho nehnul fotograf Jiří Jírů. Z tisíců fotek z té doby vybral 40. Podle něj má 90 procent vystavovaných fotografií humorný nádech, protože humor k Havlovi vždy patřil.

Havel se také vždy rád setkával s umělci a kulturními osobnostmi, takže na výstavě ho lze vidět ve společnosti Rolling Stones, Bohumila Hrabala či zpěvačky Tiny Turner – která se s ním prý po koncertě nejprve odmítala setkat, s odůvodněním, že on dvě hodiny seděl, zatímco ona běhala po jevišti, jak dnes vypráví právě autor snímků Jiří Jírů.

Krom umělců Havel na fotkách diskutuje třeba s Borisem Jelcinem, Henry Kissingerem či královnou Alžbětou. Právě tyto snímky budou podle Jírů publikovány úplně poprvé.

Sám autor má prý nejraději snímky tančícího Havla na Filipínách. Podle něj dokazují, že Havel „nebyl žádný páprda“.

Jiří Jírů fotil v 60. letech pro časopisy Svět v obrazech, Květy či Krásy domova. Po vpádu sovětských vojsk, v roce 1968, emigroval do Belgie. Roku 1975 získal belgické občanství. Od 70. letech fotografoval pro The Times, Telegraph Magazine, Paris Match, Herald Tribune, Life, Sports Illustrated, Fortune, National Geographic, Business Week, New York Times, People, Time či pro agenturu Sygma. Roku 1993 se vrátil do Prahy. Do roku 1997 byl oficiálním fotografem prezidenta, pro prezidentskou kancelář pracoval i poté. V současné době žije v Praze a Bruselu. (dgr)

FOTO – wikipedia.org