Gratias Agit – A. Wagnerová a P. Millar

Alena Wagnerová a Paul Millar budou oceněni za zásluhy o šíření dobrého jména České republiky Ministerstvem zahraničních věcí ČR

Alena Wagnerová a Paul Millar dostanou v pátek 23. června ocenění Gratias Agit za zásluhy o šíření dobrého jména České republiky od Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Alena Wagnerová žije od roku 1969 střídavě v Saarbrückenu a v Praze, je spisovatelkou, překladatelkou a vydavatelkou, byla členkou představenstva Nadace Heinricha Bölla, německé Ženské rady i členkou Mezinárodního Pen klubu. Dlouhodobě se zabývá osudem novinářky Mileny Jesenské, napsala životopis Sidonie Nádherné a před několika dny jí vyšla kniha pro děti Jak Marta zkrotila draka, v níž zpracovala provensálskou legendu o svaté Martě. Alena Wagnerová své knihy dlouhodbě vydává v nakladatelství Argo.

www.argo.cz/autori/1085/wagnerova-alena/

Paul Millar si za svoji novou vlast vybral v roce 1968 Velkou Británii, kde už žil jeho otec, bývalý válečný letec. Řízením osudu se ocitl ve Skotsku, kde již mnoho let pracuje jako honorární konzul České republiky. Byl také členem sboru zahraničních poradců prezidenta Václava Havla. Po mnoha letech strávěných na severu napsal čtivou a velmi oblíbenou knihu Skotsko po česku s podtitulem Neturistický průvodce, která je vyznáním sympatií k severnímu okraji Evropy, kde autor prožil víc času než ve své rodné zemi.

www.argo.cz/knihy/199705/skotsko-po-cesku/

Cenu Gratias Agit uděluje Ministerstvo zahraničních věcí ČR od roku 1997 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí lidem, které udržují dobré vztahy své původní vlasti v cizině na ryze dobrovolnické bázi. Získat ji mohou jednotlivci i instituce.