Eros Ramazzotti po dvou letech v Praze. A zase to bylo Perfetto

V rámci svého aktuálního turné k novinkovému albu Perfetto vystoupil v pražské O2 aréně italský zpěvák Eros Ramazzotti. Do Prahy se tato jedna z největších hvězd evropské poprockové scény posledních třiceti let vrátila po dvou letech.

A návrat to byl v pravdě velkolepý. Ramazzotti do Prahy přivezl nejen své chytlavé hity, mezi nimiž nechyběly osvědčené pecky Piu bella cosa, Se bastasse una canzone a řada dalších, ale především si pro takřka vyprodanou halu přichystal show plnou působivých projekcí a světelných variací.

Aktuální turné k albu Perfetto zahájil Eros Ramazzotti 12. září v Čechy oblíbeném přímořském letovisku Rimini. Zakončí jej o necelých třináct měsíců později koncertem v kanadském Montrealu. Praha byla celkově sedmnáctým městem, kde zpěvák odehrál dohromady už 24 koncertů.

Ramazzotti je znám svým smyslem pro naprostou dokonalost. O čemž svědčí třeba fakt, že „své Pražany“ nenechal dlouho čekat. Ba co víc, dokonce jako jeden z mála zahraničních interpretů, vystoupil bez předskokana. Bohužel oné pověstné dokonalosti pražskému koncertu přeci jen něco scházelo.

Nevím, zda je to samotnou O2 arénou, ale sám jsem snad nezažil v této největší domácí hale koncert, ze kterého bych si odnesl stoprocentní zážitek. A většinou mi celkový dojem kazila zvuková stránka vystoupení. Bohužel, ani koncert Erose Ramazzottiho nebyl výjimkou. Možná to nebylo halou, možná to byl interpretův záměr, což je ale opovážlivé jej z něčeho takové podezírat,  aby nadšené publikum více vnímalo vizuální efekty, které koncert doprovázely, a ne dění na jevišti. Kde se Ramazzotti několikrát zlobil na zvukaře kvůli odposlechu. Leč toho si všimlo asi jen málokteré pozorné oko.

Přes to všechno Eros Ramazzotti předvedl v Praze show světové třídy, kde svou podstatnou roli sehrává i ten sebemenší dramaturgický detail. Lze s čistým svědomím říct, že Perfetto tour je „oslavou“ klasického pojetí populární hudby v moderní digitálně době 21. století. Kytarová sóla na „španělku“, saxofonová intermezza, ale i jazzové aranžmá za normálních okolností popové písně, to všechno doprovázeno do posledního pixelu ladící projekcí. To byl Ramazzottiho pražský koncert.

Eros Ramazzotti se na pódiu předvedl nejen jako zpěvák ve vynikající formě, ale také jako člověk se smyslem pro humor. Pobavit dokázal hereckou etudou s pianem, ale také lámanou češtinou, což mu rozjařené publikum vracelo popěvky v lámané italštině. A propos diváci, možná je to také geniem loci vysočanské haly, ale začínám mít pocit, že české publikum bude brzy platit za jedno z nejméně komunikativní. To neznamená, že by pražské publikum bylo chladné. To v žádném případě, protože Erosu Ramazzottimu dokázalo připravit za velkolepé představení stejně velkolepé finále, kdy při závěrečné písni celá hala stála a nadšeně aplaudovala. Nezbývá jen konstatovat –  Perfetto, Eros. Gracia.