Ennio Morricone se dočkal. Získal Oscara za hudbu k filmu Osm hrozných

Až film Quentina Tarantina Osm hrozných přinesl fenomenálnímu skladateli Ennio Morriconemu vytouženého Oscara za filmovou hudbu. Rozhodla o tom Akademie filmového umění a věd. Hudba k novému Trantinově filmu nahrál Morricone v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem.

I přesto, že Ennio Morricone je držitelem Oscara za celoživotní přínos světové kinematografii, slavnou pozlacenou sošku za konkrétní film nemá. Na cenu byl v minulosti pětkrát nominovaný. Poprvé se tak stalo v roce 1979 za film Terrence Mallicka Days of Heaven. Následovaly dvě neúspěšné nominace z osmdesátých let – Mise (1986) a Neúplatní (1987). V devadesátých letech se pak neúspěšně ucházel o nejprestižnější filmovou cenu světa za hudbu ke snímku Barry Levinsona Bugsy. Naposledy byl nominován před 16 lety za hudbu k animovanému filmu Maléna.

Ennio Morricone se narodil 10. listopadu 1928 v Římě. Za svou úspěšnou kariéru složil hudbu k více než pěti stům filmům a seriálům. Zřejmě neúspěšnější byla jeho spolupráce s režisérem Sergio Leonem, pro kterého složil nezapomenutelné melodie například do filmů Hodný, zlý a ošklivý a především pak pro film Tenkrát na Západě.

Přes mnohé vzájemné sympatie i antipatie osudové bylo pro skladatele rovněž setkání s Tarantinem. Vedle hudby ke snímku Osm hrozných spolu dělali na filmu Kill Bill 2.

foto: wikipedia.org