Do Evaldu za severským Slunce, seno…

Severoevropský film má ve světě skvělý zvuk. Jsou to právě seveřané, kteří sbírají ceny na festivalech a jsou miláčky fanoušků artových filmů. Jenže takové oceňované snímky jsou jakési »Markéty Lazarové« severských kinematografií. Obyčejný Švéd, Fin nebo Nor má v hlavě úplně jiné filmy, které považuje za klasiku, a z kterých zná nazpaměť celé pasáže. Tedy ty své – řekněme – „Slunce, sena“. Právě na tyto filmy se nyní může jít český divák podívat do pražského Kina Evald. Přehlídka skandinávských populárních filmů se zde uskuteční od 2. do 11. září. Malý festiválek pořádá Skandinávský dům.

Na které filmy se mohou diváci těšit? Například na bláznivou finskou komedii Uuno Turhapuro slouží v armádě. Finové milují celou sérii snímků o ztřeštěném Uunovi, tento je však zdaleka nejpopulárnější. Hlavní hrdina se v ní stane řezníkem, číšníkem, tajným agentem i finským prezidentem.

Norská pop-kultura se bude prezentovat černou komedií Černý Laponec, kde Češi spatří poněkud exotické hrdiny: nebezpečného alkoholika, kočovného Laponce a černošského chlapce.

Švédsko představí gangsterskou komedii Hubená Sussie. Pro Čechy bude jistě zajímavé, že hlavní roli v ní hraje herečka českého původu Tuva Novotny.

Dánsko bude reprezentovat road movie Spi, děťátko, spi. Napříč Dánskem v ní jedou čtyři mladé kamarádky.

Více informací na www.skandinavskydum.cz. (dgr)

FOTO: wikipedia.org