Do ČR míří miliarda, veze ji Hollywood. Všimnou si politici?

Ač je kultura stále v rozpočtových úvahách politiků Popelkou, tahle Popelka této zemi vydělává velikánské peníze. Nejenže gotické a barokní památky táhnou do ČR miliony turistů, i tradiční zázemí filmového průmyslu je pokladem. Jen tento podzim u nás američtí filmaři utratí přes miliardu korun.

Více než miliardu u nás nechají tvůrci připravovaných hollywoodských filmů The Zookeeper’s Wife a Underworld: Next Generation. Oba štáby využijí nejen lokace, ale i česká studia a české filmařské týmy.

The Zookeeper’s Wife se začne točit 29. září. Film pojednává o správci varšavské zoologické zahrady, který během druhé světové války ukrývá pronásledované Židy. Hlavní roli ztvární německý herec Daniel Brühl, jeho partnerkou bude hollywoodská hvězda Jessica Chastainová. Varšavská zoologická zahrada vyrostla na pražském Výstavišti. Zvířata do ní dodá známá česká cirkusová rodina Berousků. Točit se bude krom Prahy též v Žatci či v Josefově.

Pátý díl upíří ságy Underworld: Next Generation se bude točit v Praze, od 5. října. V hlavní roli by se měla objevit Kate Beckinsaleová.

Hollywoodské filmaře přilákaly filmové pobídky od českého státu, které jim umožní získat zpět 20 procent prokazatelně utracených peněz. Letos přijatá novela zákona systém pobídek lehce zkvalitnila, když umožnila podávat žádosti o pobídku kdykoliv během fiskálního roku, nikoli jen na jeho začátku jako dosud. No jo, jenže, co je to platné, když Maďaři nabízejí stále ještě výhodnější podmínky. Filmařům vracejí 25 procent utracených peněz, navíc včetně honorářů herců, což u nás neplatí. Proto také Maďaři v posledních letech nad Čechy vítězí – nedávno bylo z ČR do Maďarska přesunuto natáčení filmu HHhH Cédrica Jimeneze. Je to o to smutnější, že snímek bude pojednávat o pražském atentátu na Reynharda Heydricha.

V Praze se nicméně točí jiný snímek s tématem atentátu, Anthropoid režiséra Seana Ellise. (dgr)

Foto: wikipedia.org