dítě

Dnes dítě – originální dětské hlášky v komiksových stripech Venduly Chalánkové

Dnes dítě aneb každý den jedna věta dítěte. Filozofická úvaha, komika na hraně absurdity a naivity – záznam ze začínajícího života. Co den, to zápis zaznamenaný Radimem Kopáčem. Minimalistické ztvárnění situace a pocta dosud čistému vidění světa, obdiv k jedinečné dětské imaginaci, poupátka a zárodky řeči, která se teprve pozvolna klube na světlo. Vybrané věty rozvinula do podoby komiksového stripu jedna z nejoriginálnějších českých výtvarnic dneška, Vendula Chalánková.

Radim Kopáč zapisoval výroky svého staršího syna 365 dní v roce. Ten o tom samozřejmě věděl a začal brzy přihrávat („To si zapiš, tatínku“). Zápisky pak dostala na stůl Vendula Chalánková. Vybrala si přes dvacet výroků a rozvinula je do komiksových stripů.

Kniha Dnes dítě je pobídkou, výzvou ve smyslu: Milí rodičové, pojďte si zahrát hru. Takovou konceptuální hru, jaké se dneska mezi umělci nosí. Vezměte si papír a tužku a zkuste si zapisovat (měsíc dva, anebo rovnou celý rok) každý den jednu hlášku svého dítěte. Nebo opsat jazykovou situaci, do které dostalo dítě sebe nebo vás. A jak říká Radim Kopáč, škoda každé dobré hlášky, která padne vedle.