Club sběratelů hracích karet

Club sběratelů hracích karet chystá celosvětové setkání sběratelů

Vykládací karty namalované pěvkyní Emou Destinnovou,  karetní unikáty ze 16. a 17. století, hru českých obrozenců ze století 18. a 19. a mnoho dalších cenných exponátů, z nichž se mnohé na veřejnosti objeví poprvé. To vše přinesou na podzim výstavy spojené s první mezinárodní konferencí sběratelů hracích karet, jež se uskuteční v Česku. Od 30. září do 2. října ji v Národním technickém muzeu v Praze pořádá Club sběratelů hracích karet. Sejde se na ní 120 sběratelů a badatelů z celého světa. Čeká je série přednášek a seznámí se také s objevem předsedy Clubu sběratelů hracích karet Petra Bílého, týkajícím se hry trappola, oblíbené kratochvíle českých obrozenců.

Konferenci doprovázejí i tři výstavy přístupné nejširší veřejnosti: ta první, věnovaná karetním unikátům, proběhne pod názvem „Voko bere – vole padni“ ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od 26. srpna do 20. listopadu. Další výstavu „Ta naše trappola pražská“ bude hostit od 29. září do 30. října pražská galerie Scarabeus. Třetí výstava „Karty v umění“ se představí v pasáži pražského paláce YMCA ve dnech 22. září do 22. listopadu a ukáže karetní obraz jako výtvarnou inspiraci.

„Je to poprvé, kdy se taková akce koná na východ od Berlína. Jejím cílem je podpora všeobecného povědomí o kartách a jejich historii. A v souvislosti s kartami také seznámení se s českými dějinami,“ říká Petr Bílý, organizátor konference, pořadatel výstav a sběratel karet. Tento znalec karetní historie při svém bádání v muzejních depozitářích objevil dosud neznámého autora, jenž v dobách národního obrození vytvořil českou grafickou podobu karet pro hru zvanou trappola. Kdysi oblíbená hra – známá také pod českým názvem bulka – je u nás dnes už téměř zapomenutá, stále živá je ale například v Itálii. Ve své sbírce patřící k největším v Evropě má Bílý přes 3000 balíčků hracích a vykládacích karet. Sbírá je od svých šestnácti let.

Club sběratelů hracích karet, kterému Petr Bílý předsedá, převezme na konferenci od Památkové komory ocenění za propagaci historie výroby hracích karet. Tu Club už víc než dvacet let představuje veřejnosti jako dnes již zapomenuté řemeslo. Karetní hry ukazuje také jako specifický projev užité grafiky, jemuž se věnovala i řada významných výtvarných umělců v čele s Mikolášem Alšem, Zdeňkem Mézlem a dalšími.

První z výstav s názvem Voko bere – vole padni – Unikáty kartářského řemesla v českých zemích se uskuteční ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od 26. srpna do 20. listopadu. „Svým rozsahem je to jedna z největších výstav hracích karet, které u nás byly kdy uspořádány. Hloubkou svého zaměření pak určitě nejvýznamnější,“ uvádí Bílý, z jehož sbírky se bude poprvé v Česku vystavovat kolekce málo známé hry Kladivo a zvon. Na výstavě se objeví také karty ze sbírek Národní knihovny ze 16. a 17. století od Martina Meltznera a Hanse Schnecka, anebo ty, které se našly teprve před pár lety při rekonstrukci Vladislavského sálu na Pražském hradě: „čertovy obrázky“ tam byly ukryté pod dřevěnou podlahou.

K vidění bude i originál Desek zemských knížectví opavského zapůjčených Opavským archivem, ze kterých byly vyjmuty nátisky hracích karet. Mezi exponáty budou rovněž dosud nevystavené karetní hry ze sbírek Národního muzea. Při doprovodných akcích se návštěvníci seznámí s pravidly některých karetních her a také si je budou moci zahrát. Výstava v Roztokách získala záštitu Ministerstva kultury. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy má otevřeno od středy do neděle od 10 do 18 hodin, vstupné je 50 korun pro dospělé a 30 Kč pro děti.

Na výstavu „Karty v umění“ pořádanou od 22. září do 22. listopadu v pasáži pražského paláce YMCA je vstup zdarma: otevřeno bude denně od 8 do 22 hodin. K vidění zde budou grafiky předních českých výtvarných umělců a téměř polovina expozice je věnována filmovému plakátu s karetním motivem.

Výstava „Ta naše trappola pražská“, doplněná o kolekci 100+1 pohledů s karetní tématikou, bude k vidění v Galerii Scarabeus v Praze 7 od 29. září do 30. října. Seznámí s nejpopulárnější hrou v našich zemích v době národního obrození. S oblibou ji hráli Václav Kliment Klicpera, Jakub Arbes, Bedřich Smetana, Jan Neruda či Ignát Herrmann.  Galerie Scarabeus má otevřeno každý den od 11 do 18 hodin. Účastníci konference mají vstup zdarma, pro všechny ostatní je základní vstupné 80 korun a snížené 40 Kč..