Charles Thomson – Crazy over you in Prague

Ojedinělá výstava je k vidění v Černá Labuť Art & Gallery v Praze Na Poříčí 25. Zakladatel směru stuckismu, Charles Thomson (*1953, UK), zde vystavuje díla z poslední doby, poprvé v ČR a kontinentální Evropě.

Populární a více a více uznávaný směr stuckismus se vrací k základům, ze kterých kdysi povstalo abstraktní umění. Uchopuje je po svém, znovu. Abstraktní umění prošlo za řadu desetiletí vývojem a mnohými fázemi, nakonec se poněkud vyčerpalo z podstaty a mnohdy nemá čím oslovit. Stuckismus oproti tomu za 15 let od vzniku sází na agresivní expresi, ostré barvy, konturu, karikaturní styl, kterým osloví i nezasvěceného, bez kompromisu s kýčem. Řady stuckistů se rozrůstají i mezi malíři v ČR.

Výstava je kvalitně uspořádána a předložena, do černobílého prostředí galerie Černá Labuť se v kontrastu jasných barev výtečně hodí. Styl malby obrazů umožňuje razantní grafickou zkratku, kdy ze záplavy barev vystupuje konturou zdůrazněná myšlenka, očištěná až na kost. Autorův zřetelný anglický humor se projeví  nikoli prvoplánově, ale jaksi lehce, mimochodem. Zanechá ve vás příjemný pocit a výrazné barevné dojmy, které přetrvají. Kompozici výstavy není co vytknout, výběru by nicméně zajisté prospělo širší časové období tvorby (všechna díla byla vytvořena v roce 2014). Pro laika by jistě pomohlo orientovat se ve vývoji směru, nicméně celkovému dojmu tato výtka nic neubírá.

Zájemci výstavu mohou shlédnout do 15. listopadu 2015 v Černá Labuť Art & Gallery, Na Poříčí 25, Praha 1. Otevírací doba a bližší informace na www.cernalabut.cz.