Bienále

Česko-argentinské Bienále připomene Jaroslava Seiferta a Antonia di Benedetta

Třicet let letos uplyne od úmrtí dvou autorů, kteří svá nejvýznamnější díla vytvořili v obdobích nesvobody za extrémního politického nátlaku – českého básníka Jaroslava Seiferta a argentinského prozaika a novináře Antonia di Benedetta. Jejich životu a literární tvorbě bude věnován pátý ročník cyklu Bienále Kafka – Borges / Praha – Buenos Aires, který se uskuteční od 21. do 23. září v Praze. Akce nabídne tematickou přednášku, literární semináře, film, výstavu i kulturní večer s tancem a literaturou na pražské Náplavce.

Bienále KAFKA – BORGES / BUENOS AIRES – PRAHA je cyklus pořadů, jehož cílem je představit pod symboly dvou světoznámých spisovatelů argentinskou a českou kulturu prostřednictvím literatury, hudby, výtvarného umění a latinskoamerického a středoevropského myšlení. Zastřešujícími institucemi Bienále jsou Společnost Franze Kafky v Praze a Fundación Internacional Jorge Luis Borges.

Pátý ročník přehlídky zahájí ve své rezidenci primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová společně s jedním z nejvýznamnějších hostů Bienále – manželkou a spolupracovnicí J. L. Borgese Maríí Kodamou. Ve stejný den proběhne řednáška argentinského psychoanalytika a spisovatele Arnolda Libermana v Maiselově synagoze na téma Franz Kafka, osamělý pražský prorok.

Ve čtvrtek se v Institutu Cervantes v Praze uskuteční literární seminář o Jaroslavu Seifertovi a Antoniu di Benedettovi na téma Možnosti tvorby. Následovat bude od projekce filmu Aballay, muž beze strachu podle stejnojmenné povídky Antonia di Benedetta.

Široké veřejnosti bude v poslední den Bienále určena podvečerní multižánrová argentinsko-česká kulturní akce na pražské Náplavce s názvem La Boca. Tematické argentinské tango zatančí na náplavce pražské taneční školy tanga, těšit se můžete i na živou hudbu s Markem Stefanem či na volné seskupení vyznavačů latinskoamerického lidového tance Chacarera. Divadelní skeče z představení Tango, ó tango, jehož autorkou je Anna Polívková, představí soubor La Fabrica. Chybět nebude ani trh s typickým argentinským jídlem a nápoji: lomo, empanadas, maté atd.

Akce probíhá pod záštitou Velvyslanectví Argentinské republiky v ČR, Ministerstva kultury ČR, Hl. m. Praha, MČ Praha 1, Společnosti Kolektory Praha, a. s. a Ing. Petra Mothejla.