Černá hvězda Davida Bowieho nečekaně zhasla

Veni, Vidi, Vici, ještě takto se ještě před uplynulým víkend zdál život legendy britského rocku Davida Bowieho. Na pátek 8. Ledna, tedy na den svých 69 narozenin, si naplánoval oficiální vydání svého v pořadí 25 studiového alba Blackstar. Deska se ihned po vydání setkala s nebývale skvělými hodnoceními hudební kritiky po celém světě. O dva dny později se svět dozvídá, že po více než ročním boji s rakovinou David Bowie umírá.

Zpěvák, skladatel a občasný herec David Bowie se narodil 8. Ledna 1947 v britském Brixtonu. Po čtyři dekády byl nepřehlédnutelnou postavou nejen britské, ale celosvětové rockové scény. Svět ohromil v sedmdesátých letech, kdy se díky své póze, kterou vtělil do svého alter ega Ziggy Stardusta, stal jednou z největší ikon tehdejší hudby.

Bowie vždy platil umělce, který světovou rockovou muziku obohatil nějakou novou invencí. Nikdy jej nebylo možné zaměnit s jinými interprety, protože nikdy nešel s davem.  Prvního velkého singlového úspěchu se dočkal v roce 1975 s písní Fame z alba Young  Americans, která se stal singlovou jedničkou ve Spojených státech.

Na počátku osmdesátých let Bowie ustupuje od své image alá Ziggy Stardust a přichází s novým Davidem Bowiem. To se sebou přináší i další singlové úspěchy. V roce 1980 proráží s hitem Ashes to Ashes a o tři roky později vychází jeden z největších hitů jeho kariéry Let´s Dance. Mezi tím si v roce 1981 si úspěšně vyzkouší spolupráci s kapelou Queen, když společně vydají singl Under Pressure. Pro Bowieho to byla již druhá taková spolupráce s někým z kolegů. Na konci sedmdesátých let překvapil svět svou spoluprací s Brianem Enem. Spolu vydali hned trio desek (Low, Heroes, Lodger), které se souborně někdy nazývá Berlínská trilogie.

Ani v devadesátých letech nezůstal David Bowie nic dlužných pověsti inovátora a multižánrového muzikanta. Na jeho nejnovějších albech tak můžeme slyšet prvky soulu, jungle a dalších moderních hudebních stylů.

David Bowie za celou svou kariéru prodal bezmála 150 milionů nosičů. Získal řadu prestižních ocenění včetně Grammy. V roce 2002 jej Britové zvolili 29 největším Britem v historii. Mezi největší osobnosti rockové hudby jej o dva roky později zařadil i prestižní časopis Rolling Stone.

 

Foto: wikipedia.org