Sára Vybíralová

Laureátkou Ceny Jiřího Ortena se za rok 2016 stala Sára Vybíralová

Letošní 29. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – stala se jí Sára Vybíralová za povídkovou prvotinu s názvem Spoušť. Cena byla vyhlášena 12. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha 2016. Nominovány byly tyto autorky: básnířka Zuzana Lazarová za sbírku Železná košile, Helena Černohorská za lyrický příběh O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa a Sára Vybíralová za povídkový soubor Spoušť, který porota ocenila za „suverénní a originální vypravěčský typ, který překračuje hranice současné české prózy“. Vítězku vybrala odborná porota. Součástí ceny je šek na 50 000 Kč.

Sára Vybíralová (nar. 1986) vystudovala francouzštinu a historii na Filozofické fakultě UK, kde je v současnosti doktorandkou. Pracuje jako lektorka a překladatelka z francouzštiny. Básně a krátké prózy publikovala časopisecky, Spoušť je její knižní prvotina. Žije střídavě v Praze a v Paříži.

Prvotinou Sáry Vybíralové jsou stylisticky vytříbené povídky, které naplňují představu sebevědomého debutu, určeného současníkům.  „Myslím, že povídky v knize Spoušť pojí nejvíc ze všeho téma solitérství, které může být bolestivé i opojné a kterého se těžko vzdává. Baví mě vžívat se. Taky je pro mne asi typické něco, čemu by se dalo říct autorské lajdáctví: ráda trochu mlžím a vůbec mi nevadí, že neumím konce,“ říká ke své knize sama Sára Vybíralová.